PoradyCzym zastąpić odplamiacz? Wykorzystaj produkty, które i tak masz już w domu!

Czym zastąpić odplamiacz? Wykorzystaj produkty, które i tak masz już w domu!

Czym zastąpić odplamiacz? Fot. freepik
Czym zastąpić odplamiacz? Fot. freepik
Manuel

06.09.2022 07:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zastanawiasz się czym zastąpić odplamiacz w walce z plamami na ubraniach, to pomoże Ci poniższe zestawienie artykułów, które już masz w domu i które się świetnie sprawdzają w tej roli.

Czym zastąpić odplamiacz? Najlepsze domowe sposoby

Jest wiele produktów, które w jakimś stopniu sprawdzają się w walce z palmami na ubraniach. Opisaliśmy te, które najlepiej sprawdzają się w tej roli.

Destylowany biały ocet

Chociaż ma wiele użyć w pralni, destylowany biały ocet jest kluczem do usuwania żółtych plam potu pod pachami i silnych zapachów z niektórych tkanin. W przypadku plam z potu, wymieszaj jeden do jednego roztwór białego octu destylowanego z wodą i użyj szczotki z miękkim włosiem lub starej szczoteczki do zębów, aby wyszorować plamy.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona plam co prawda nie usunie, ale to doskonały dezodorant do brzydko pachnącego prania. Dodaj jedną filiżankę sody do 4 litrów wody jako środek do namaczania. Po namoczeniu (przez kilka godzin lub przez noc) umyj swoje rzeczy jak zwykle.

Sól stołowa

Sól stołowa działa jako łagodny środek ścierny do usuwania plam z rdzy i czerwonego wina oraz pomaga wchłonąć płynne plamy, zanim się osadzą. Posyp plamę dużą ilością soli stołowej, jak tylko powstanie. Niech sól wchłonie ciecz. Następnie wyszczotkuj zabrudzone miejsce, a potem umyj ubranie. Pamiętaj, że jeśli nie wypłuczesz w całości soli może ona pozostawić białe plamy na tkaninie.

Czym zastąpić odplamiacz, fot. freepik
Czym zastąpić odplamiacz, fot. freepik

Skrobia kukurydziana lub kreda

Skrobia kukurydziana z kuchni lub zwykła biała kreda czynią cuda, pomagając wchłonąć tłuste plamy. Posyp tłustą plamę obficie skrobią kukurydzianą lub pocieraj miejsce białą kredą. Po około 10 minutach powinny one zacząć absorbować tłuszcz z plamy. Następnie umyj ubranie zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru (H2O2) jest dobrą alternatywą dla znacznie ostrzejszych wybielaczy chlorowych, gdy trzeba wybielić ubrania. Jest to łagodny wybielacz utleniający, więc nie wylewaj go bezpośrednio na ciemne tkaniny. Jest to również dobry odplamiacz do usuwania plam opartych na barwniku, takich jak lakier do paznokci, curry i plamy z czerwonego wina.

Pasta do zębów

Pasta do zębów może być użyta jako odplamiacz na tkaninach. Zawsze jednak używaj wyłącznie białej pasty, która nie zawiera barwników, jak większość marek opartych na żelu. Pomiń też preparaty zawierające nadtlenek wodoru jako wybielacz, chyba że próbujesz usunąć plamę z białej tkaniny. Zmocz poplamione miejsce i nałóż na nie kropelkę pasty do zębów wielkości ziarnka grochu. Następnie wyszczotkuj je szczoteczką. Pozostaw na pięć minut, a następnie spłucz wcześniej zaplamiony obszar. Na końcu możesz wyprać ubranie tak, jak zwykle je pierzesz.

Alkohol izopropylowy

Alkohol izopropylowy działa cuda jako rozpuszczalnik do usuwania plam z atramentu z tkanin. Wlej niewielką jego ilość do miseczki i zwilż nim bawełniany wacik. Zacznij od zewnętrznej strony plamy z atramentu i pracuj w kierunku środka, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Pracuj powoli, a gdy atrament zostanie przeniesiony z tkaniny na wacik, tak, że go zabarwi, sięgnij po nowy. Kiedy tusz zniknie, wypierz ubranie jak zwykle.

Szampon

Szampony choć są robione z myślą o myciu naszych włosów, to mogą także rozbijać plamy na tkaninach. Zmocz tkaninę i nałóż odrobinę szamponu na plamę, a następnie wprowadź go w tkaninę palcami. Odczekaj około pięciu minut, a następnie umyj ubranie zgodnie z zaleceniami na metce.

A skoro już wiesz czym zastąpić odplamiacz, to tutaj przeczytasz o tym którą z trzech przegródek używać w pralce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także