PoradyTo tych rzeczy osoby, które mają czysty dom, nigdy nie robią. I to jest ich sekret

To tych rzeczy osoby, które mają czysty dom, nigdy nie robią. I to jest ich sekret

czysty dom fot. freepik
czysty dom fot. freepik
Manuel

14.01.2023 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli naprawdę chcesz mieć czysty dom, to dbanie o niego wymaga wykształcenia pewnych nawyków. Ale oprócz rzeczy, które należy w takim przypadku robić, są też rzeczy, które należy nie robić. I o tych ostatnich właśnie przeczytasz za chwilę.

Nie robienie tych rzeczy sprawi, że będzie Ci łatwiej o czysty dom

Tych rzeczy ludzie, którzy mają zadbane mieszkania zazwyczaj nie robią.

#1 Nie odkładaj ciągle rzeczy "na później"

Nie chodzi już nawet o jakąś konkretną rzecz, którą zrobisz lub nie. Odkładanie rzeczy na później wykształca w Tobie nawyk, który sprawi, że z czasem wszystko będziesz odkładał na później. Także wykonanie każdego zadanie przyjdzie Ci z większym wysiłkiem i bardziej żmudnie, bo będzie temu towarzyszyła wykształcona przez długi czas niechęć. Jeśli nie odkładasz rzeczy na później to nie masz czasu się do nich zrazić. Wbrew pozorom to bardzo ważne, jeśli chcesz mieć motywację do tak nudnych i nieciekawych rzeczy, jak codzienne porządki w domu.

#2 Nie odkładaj sprzątania do następnego dnia

A jeśli już o porządkach w mieszkaniu mowa, to nie odkładaj także samego sprzątania do następnego dnia. Tak, jak wspomnieliśmy, będzie Ci trudniej się za te rzeczy zabrać. Poza tym jeśli zacznie Ci się tego zbierać cała kupa, to wykonanie wszystkiego naraz może Cię przytłoczyć. Dlatego właśnie...

czysty dom, fot. freepik
czysty dom, fot. freepik

#3 Nie sprzątaj wszystkiego naraz

Zamiast zostawiać całe sprzątanie na jeden lub dwa dni w tygodniu, osoby dbające o porządek sprzątają w miarę przechodzenia z pokoju do pokoju. I oczywiście rozkładają sobie to na cały tydzień. Sprzątnięcie rzeczy ze stolika, wycieranie zlewu, czy nawet drobne naprawy stają się codziennymi nawykami. I przez to są praktycznie niezauważalne. W rezultacie całe sprzątanie domu wydaje się mniejszym wysiłkiem i przychodzi tak jakby mimowolnie. Przez to przestajesz odczuwać je jako uporczywy ciężar i coś nieprzyjemnego.

#4 Nie przechowuj niepotrzebnych papierzysk

Jeśli przeczytałeś magazyn, wyrzuć go. Jeśli poczta to tylko ulotki i jakieś zbędne Ci w zupełności papierzyska - zutylizuj je. Nie przechowuj rzeczy, które nie mają dla Ciebie wartości, ani nie rzucaj je w kąt, by zająć się nimi później. Bo przecież wiesz, ze się nimi nie zajmiesz i tak czy siak je w końcu wyrzucisz.

#5 Nie dekoruj każdego małego zakątka

Kiedy w każdą małą przestrzeń swojego domu wciskasz jakieś bibeloty, to nic dziwnego, że potem sprzątanie każdego małego zakątka staje się utrapieniem. Dom może być udekorowany ładnie i schludnie i jednocześnie minimalistycznie.

Triki dzięki którym najlepiej wykorzystasz możliwości Twojej zmywarki

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także