PoradyLajfhakiWystarczą proste sztuczki, a Twój dom będzie zawsze czysty i lśniący!

Wystarczą proste sztuczki, a Twój dom będzie zawsze czysty i lśniący!

Czysty i lśniący dom Fot. Genialne.pl
Czysty i lśniący dom Fot. Genialne.pl
23.09.2022 19:27

Kiedy odwiedzasz swoich znajomych czy dalszą rodzinę to popadasz w kompleksy? Zazdrościsz im, że mają taki porządek w domu? Masz poczucie, że tak czysto nie będzie u Ciebie nigdy? Zawsze planujesz ich odwiedziny u siebie, co? Myślisz, że gdyby ktoś niespodziewanie Cię odwiedził, to zobaczywszy ten bajzel uciekłby w popłochu… Pewnie nie masz czasu na sprzątanie? Ale wcale nie musisz go mieć aż tak dużo! Nawet aż tak bardzo się przy tym nie zmęczysz! Wystarczy kilka prostych sztuczek, które zastosujesz, a Twoje mieszkanie będzie non stop czyste przy małym zaangażowaniu…

Traktuj swój dom jako osobne strefy

Osobną będzie kuchnia, łazienka, pokoje itd. Ale strefami będą też poszczególne elementy tych pomieszczeń. Każda z tych przestrzeni – jeśli będzie dobrze zorganizowana i zaopiekowana – będzie współtworzyć porządek. Zbierz razem przedmioty, urządzenia, które mają wspólne zastosowanie (lub których używasz przy wykonywaniu jakiejś danej czynności) i pogrupuj je odpowiednio. Możesz wpakować je do osobnych pojemników, będą wtedy wyglądały bardziej schludnie.

Na przykład:

Jedną ze stref będzie spiżarnia. Niech więc ma w sobie uporządkowane kolejne podstrefy:

  • świeże warzywa
  • słoiki z gotowym jedzeniem
  • słoiki własnej roboty
  • soki

ale też…

  • garnki i patelnie
  • sztućce
  • naczynia
  • zastawa dla gości
  • itd…

Łatwiej zaprowadzić porządek w każdej takiej podprzestrzeni osobno, niż w całym rozgardiaszu, w którym nic nie ma swojego z góry zaplanowanego miejsca.

Obraz

Planuj swój tydzień!

Każdej niedzieli poświęć parę chwil na to, żeby zajrzeć do kalendarza. Wynotuj na kartce jego najważniejsze punkty (ważny sprawdzian dziecka, wizytę u okulisty, urodziny brata itd.). Będziesz mieć z tego dwie korzyści. Po pierwsze nie zaskoczy Cię nic ważnego, o czym miałaś pamiętać, ale Ci wyleciało z głowy. Po drugie, jeśli ktoś przyjdzie do Ciebie w gości i zauważy przywieszoną na lodówce kartkę z rozplanowanym tygodniem, na 100% pomyśli, że jesteś bardzo zorganizowaną i uporządkowaną osobą!

Obraz

Zaprzyjaźnij się z dużym koszem do przechowywania rzeczy

Codziennie wieczorem, kiedy wiesz, że wszyscy domownicy wykonali swoje codzienne obowiązki, weź pod pachę duży kosz i przejdź się z nim po całym domu. Idąc, będziesz zauważać poszczególne małe elementy zostawione nie tam, gdzie być powinny.

Bluza, zamiast wisieć w szafie syna, została rzucona na podłogę w salonie? Weź ją do kosza. Kluczyki do samochodu odruchowo zostawiłaś w kuchni na blacie zamiast na komodzie w przedpokoju? Chyba nie chcesz znów ich rano szukać w pośpiechu – wrzuć je do kosza.

Tak rób z każdymi przedmiotami, które znajdziesz w niewłaściwych miejscach. Rozkładaj je, idąc po reszcie pomieszczeń – jedną rzecz włożysz, a inną wyciągniesz, żeby położyć ją na jej miejsce.

Pilnuj, by wszyscy ściągali buty w przedpokoju

Znajdź tam też miejsce na pantofle domowników i obuwie zastępcze dla gości. Uwierz, jeśli wszyscy będą zostawiać swoje brudne buty przy wejściu, Ty będziesz miała w domu o wiele czyściej!

Zorganizowany dom to też porządek w szafach!

Opracuj sobie stałą metodę składania ciuchów, ręczników, ścierek itd. Jeśli złożysz wszystkie w ten sam sposób, to w równych odstępach będą pięknie wyglądały na półce.

Obraz

Nie odkładaj sprzątania „na później”

Wszyscy zjedli obiad? Załaduj talerze do zmywarki i przetrzyj stół OD RAZU. Na dywan wysypały się okruszki? Odkurz go OD RAZU. Zmobilizuj się, to Ci się opłaci!

Jak mieć porządek w domu? Produktywnie wykorzystuj czas!

Kiedy wstajesz rano, to zanim zaczniesz robić śniadanie, parzysz kawę. Musisz poczekać, aż woda zagotuje się w czajniku. To trwa zazwyczaj 2-3 minuty. Jak je wykorzystujesz? Bezsensownie przeglądając media społecznościowe? Zmień to! Na przykład rozładuj w tym czasie zmywarkę, dzięki czemu później szybciej posprzątasz po posiłku i zapobiegniesz gromadzeniu się stosów naczyń w zlewie i na blatach.

Ściel łóżko każdego ranka

Już na początku dnia będziesz miała poczucie, że w Twoim domu panuje porządek. Z większą przyjemnością wrócisz też do niego po pracy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także