5 sposobów na skuteczne usunięcie kurzu z liści roślin doniczkowych. Szybko odzyskają blask
Dbanie o rośliny doniczkowe nie powinno ograniczać się tylko do ich podlewanie. Równie istotne jest czyszczenie liści z kurzu.
14.06.2022 | aktual.: 14.06.2022 13:41
Walka z kurzem
Kwiaty, które uprawiamy w mieszkaniu czy domu to wyjątkowa ozdoba. Aby faktycznie wzbudzały zachwyt gości, powinny prezentować się nienagannie. Rzeczą, która je szczególnie szpeci jest kurz osiadający na liściach.
Dlaczego czyszczenie liści z kurzu jest takie ważne?
Na liściach gromadzi się kurz oraz widoczne są krople wody. Zanieczyszczenia mogą zatykać aparaty szparkowe, a tym samym ograniczać zdolność rośliny do fotosyntezy. Dodatkowo brudne liście wykazują się ograniczoną skutecznością w pochłanianiu toksyn, a także przekazują mniej tlenu do atmosfery.
Jak czyścić liście roślin doniczkowych?
Rośliny, które posiadają matowe czy pokryte meszkiem liście (gerbera, fiołek afrykański, pelargonia pachnąca), należy czyścić za pomocą szczotki z delikatnym włosiem bądź z piór. Do tego celu dobrze sprawdzi się także pędzelek.
Rośliny o błyszczących i pokaźnych liściach (monstera, fikus, skrzydłokwiat, figowiec sprężysty) przecieramy wilgotną szmatką. Ważne jest, aby dość często moczyć je w świeżej, miękkiej wodzie. Dzięki temu skutecznie usuniesz kurz, a nie tylko rozetrzesz go po liściach.
Kąpiel pod prysznicem dobrze sprawdza się w przypadku roślin o drobnych liściach (fikus benjamina, zielistka, paprocie, cytrusy), których czyszczenie szmatką byłoby bardzo mozolne. Strumień wody powinien być letni i delikatny co zapobiegnie uszkodzeniu młodych pędów.
Rośliny wyjątkowo duże (palmy, bananowce) oraz pnącza należy spryskiwać wodą z dozownika. Ważne jest, aby płyn był w temperaturze pokojowej.
Latem warto wystawić rośliny na zewnątrz, kiedy zacznie padać deszcz. Nie może to być silna ulewa, ale delikatny kapuśniaczek. ;) Przed wniesienie do domu poczekaj, aż kwiaty wyschną.
Co z kaktusami?
Kaktusy, które nie mają kolców można spokojnie wyczyścić przy użyciu pędzelka bądź szczotki. Problem pojawia się w przypadku sukulentów z kolcami. Można je spryskać wodą lub usunąć kurz za pomocą suszarki. Należy włączyć delikatny nawiew. Powietrze powinno być letnie lub zimne.
Czym myć liście kwiatów żeby błyszczały?
W sklepach można znaleźć wiele nabłyszczaczy. Zwykle zawierają w składzie chemiczne dodatki i większość roślin ich nie toleruje (na liściach pojawiają się plamy, zażółcenia, odbarwienia). Absolutnie nie powinno się nabłyszczać kwiatów, których liście są pokryte meszkiem czy włoskami. Jeśli już koniecznie chcesz nadać blasku swoim roślinom, to wybierz nabłyszczacz w formie chusteczek nasączonych substancjami pochodzenia naturalnego (wosk pszczeli, oliwa, miód).
Poznaj monsterę 'Variegatę’. To prawdziwa królowa śniegu wśród roślin.