PoradySprzątaniePrzypadkowo wylała płyn na płytki. Wyczyścił fugi bez szorowania!

Przypadkowo wylała płyn na płytki. Wyczyścił fugi bez szorowania!

Przypadkowo wylała płyn na płytki. Wyczyścił fugi bez szorowania!
12.03.2023 18:07

Czyszczenie płytek w kuchni bądź łazience potrafi być prawdziwą zmorą. Szczególnie dużo problemów sprawiają jasne fugi, na których widać wszelkie zanieczyszczenia. Jak skutecznie i bez dużego wysiłku wyczyścić wszystkie płytki?

Kafelki są bardzo podatne na wszelkie zabrudzenia. Na nich osadza się kurz, tłuszcz, wszelkie pyłki oraz wilgoć. Oczywiście wszystkie zanieczyszczenia najbardziej widać na fugach. Jak sobie z tym poradzić? Jedna z użytkowniczek TikToka znalazła proste rozwiązanie. I to całkowicie przypadkiem. ;)

Jak wyczyścić płytki za pomocą dowolnego odtłuszczacza?

Podczas sprzątania użytkowniczce posługującej się nikiem livecomposted, upadła na kafelki otwarta butelka ze środkiem odtłuszczającym (oczywiście może to być zwykły płyn do mycia naczyń). Produkt szybko rozlał się na brudne fugi. Wówczas kobieta wzięła mop i zaczęła przecierać płytki.

Szybko okazało się, że odtłuszczacz zdziałał cuda. Fugi zmieniły swoją barwę z szarych na białą. To niebywałe! Co więcej, aby doczyścić oporne zabrudzenia, użyła zwykłej szczoteczki do zębów. Jak widać, ten prosty trik na czyszczenie płytek nie wymaga nawet długotrwałego szorowania.

jora_abramov/freepik
jora_abramov/freepik

Jak doczyścić fugi domowymi sposobami?

  • Ocet przywraca płytkom blask. Dodatkowo sprawia, że nie będzie się na nich osadzał kamień i niweluje prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni. Jednak nie można go używać zbyt często, gdyż odpowiada za matowienie płytek.
  • Mieszanka kwasku cytrynowego i ciepłej wody. To remedium na osady wapienne.
  • Pasta z szarego mydła oraz sody oczyszczonej. Najpierw zetrzyj na tarce szare mydło i rozpuść je we wrzątku. Później dodaj do roztworu 100 g sody oczyszczonej. Możesz też zaaplikować kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Wówczas w kuchni i łazience będzie roztaczał się niezwykle przyjemny zapach.
  • Roztwór płynu do mycia naczyń i soli emskiej. Wystarczy oba składniki wymieszać w proporcji 1:1. Tak powstała mieszanka bardzo dobrze poradzi sobie z zaschniętym osadem.

Czasami dokładne czyszczenie nie wymaga od nas żadnej energii. Podobnie jest ze stripowaniem - czyli metodą naszych babć, która znów jest modna!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także