PoradyLajfhakiDbasz o edukację swojego dziecka? Tak zwiększysz jego IQ o 6 punktów!

Dbasz o edukację swojego dziecka? Tak zwiększysz jego IQ o 6 punktów!

jak podnieś IQ dziecka? fot. freepik
jak podnieś IQ dziecka? fot. freepik

31.01.2023 08:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starasz się o to, aby Twoje dziecko od najmłodszych lat znało wartość wykształcenia? Dbasz o to, aby było oczytane i inteligentne oraz by znało wiele języków? Pewnie z tego powodu zapisałeś je na szereg zajęć dodatkowych, które zajmują mu wiele czasu. To nie jest najlepsze rozwiązanie – możesz je tym przytłoczyć i całkowicie zniechęcić do nauki! Jak wspierać inteligencję dziecka? Jest na to zgoła inny sposób – o wiele bardziej skuteczny i przyjemny.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że czytanie książek ma bardzo pozytywny wpływ na każdego. Zwiększa słownik pojęciowy, dobrze wpływa na umiejętność konstruowania wypowiedzi, ale też dostarcza nam informacji o ludziach i świecie oraz często pomaga poradzić sobie w wielu kłopotliwych sytuacjach życiowych. Przecież ta ogromna wartość książek nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych i nie tylko na nich tak działa!

Father reading a book to his daughter while lying on the floor in bedroom.
Father reading a book to his daughter while lying on the floor in bedroom.

Czy da się zwiększyć iloraz inteligencji dziecka? Oczywiście!

Wystarczy, że CODZIENNIE będziesz spędzał z nim czas, czytając mu fragment jakiejś historyjki. Rób to nawet wtedy, kiedy Twój szkrab jest już na tyle duży, że sam potrafi czytać. To nie tylko wsparcie rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka – dzięki temu umocnicie też waszą relację.

Happy loving family. Pretty young mother reading a book to her daughter on the bed at home.
Happy loving family. Pretty young mother reading a book to her daughter on the bed at home.

To będzie czas tylko dla was. Maluch poczuje się dla Ciebie ważny, co zwiększy jednocześnie Twój autorytet w jego oczach.

Family under the blanket in bed. People at home.
Family under the blanket in bed. People at home.

Dzięki regularnym słuchaniu najróżniejszych opowiastek (nie tylko wierszyków i powieści, ale też bajek i baśni), dziecko wkroczy do nieco innego świata. Mając styczność z literaturą dużo szybciej nauczy się mówić, a później z dużo większą łatwością będzie się wypowiadał na wszelakie tematy. Szeroki zasób słownictwa, który w ten sposób zyska, będzie dla niego nieocenioną wartością, gdyż dzięki temu będzie też o wiele skuteczniej przyswajał wiedzę.

Obraz

Jak podnieść IQ dziecka?

Różnorodne badania wskazują na jeden wniosek – należy zapoznawać dziecko z książkami niemalże od samego urodzenia. Najpierw – czytając mu do snu, a następnie (kiedy podrośnie) angażując je w czytanie. Niech pokazuje istotne elementy na obrazku, a później krótko opowiada o tym, o czym usłyszało.

Beatuful ginger mother playing with daughter. Little girl sitting on a bed at home. Family reading the book
Beatuful ginger mother playing with daughter. Little girl sitting on a bed at home. Family reading the book

Może też samodzielnie malować obrazki podsumowujące każdą książeczkę – stworzycie jego indywidualną biblioteczkę, a zarazem i galerię, którą będzie mógł się chwalić przed kolegami i rodziną. To też sposób na to, aby zachęcić je do inicjowania czytania – samo będzie chciało, aby jego galeria się rozrastała.

Choć to tak niewiele, to naprawdę bardzo wspomaga rozwój umysłowy malucha. Częste i zaangażowane obcowanie z literaturą faktycznie wpływa na lepszą pracę mózgu, którego obszary współpracują, aby rozumieć to, o czym słucha oraz wyobrażać sobie wszystkie postaci i zdarzenia.

Obraz

Możesz też wspierać inteligencję dziecka, opowiadając mu bajki „z głowy”

To zaś będzie działało stymulująco na mózg i Twojego dziecka, i Twój. Takie spędzanie czasu również jest godne pochwały. Niech jednak nie zastąpi to całkowicie głośnego czytania – mówiąc, jesteśmy przyzwyczajeni do używania utartych sobie zwrotów i słów. W książkach znajduje się ich o wiele więcej, więc i Ty i dziecko będziecie rozwijać swoją elokwencję.

Czytając dziecku już od najwcześniejszych chwil, sprawisz, że będzie kojarzyć książki z czymś przyjemnym. Nabierze przyzwyczajenia, że to oczywiste, że trzeba je czytać, oraz że to naprawdę wielka frajda! To naprawdę ważne w kwestii jego inteligencji, oczytania i późniejszej nauki w szkole.

Young mother sitting at baby's crib and reading a book
Young mother sitting at baby's crib and reading a book

Do Waszej codzienności wkradła się nuda? Poznaj tych 6 pomysłów na odjazdowe zabawy z dzieckiem w domu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także