Dbasz o edukację swojego dziecka? Tak zwiększysz jego IQ o 6 punktów!
Starasz się o to, aby Twoje dziecko od najmłodszych lat znało wartość wykształcenia? Dbasz o to, aby było oczytane i inteligentne oraz by znało wiele języków? Pewnie z tego powodu zapisałeś je na szereg zajęć dodatkowych, które zajmują mu wiele czasu. To nie jest najlepsze rozwiązanie – możesz je tym przytłoczyć i całkowicie zniechęcić do nauki! Jak wspierać inteligencję dziecka? Jest na to zgoła inny sposób – o wiele bardziej skuteczny i przyjemny.
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że czytanie książek ma bardzo pozytywny wpływ na każdego. Zwiększa słownik pojęciowy, dobrze wpływa na umiejętność konstruowania wypowiedzi, ale też dostarcza nam informacji o ludziach i świecie oraz często pomaga poradzić sobie w wielu kłopotliwych sytuacjach życiowych. Przecież ta ogromna wartość książek nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych i nie tylko na nich tak działa!
Czy da się zwiększyć iloraz inteligencji dziecka? Oczywiście!
Wystarczy, że CODZIENNIE będziesz spędzał z nim czas, czytając mu fragment jakiejś historyjki. Rób to nawet wtedy, kiedy Twój szkrab jest już na tyle duży, że sam potrafi czytać. To nie tylko wsparcie rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka – dzięki temu umocnicie też waszą relację.
To będzie czas tylko dla was. Maluch poczuje się dla Ciebie ważny, co zwiększy jednocześnie Twój autorytet w jego oczach.
Dzięki regularnym słuchaniu najróżniejszych opowiastek (nie tylko wierszyków i powieści, ale też bajek i baśni), dziecko wkroczy do nieco innego świata. Mając styczność z literaturą dużo szybciej nauczy się mówić, a później z dużo większą łatwością będzie się wypowiadał na wszelakie tematy. Szeroki zasób słownictwa, który w ten sposób zyska, będzie dla niego nieocenioną wartością, gdyż dzięki temu będzie też o wiele skuteczniej przyswajał wiedzę.
Jak podnieść IQ dziecka?
Różnorodne badania wskazują na jeden wniosek – należy zapoznawać dziecko z książkami niemalże od samego urodzenia. Najpierw – czytając mu do snu, a następnie (kiedy podrośnie) angażując je w czytanie. Niech pokazuje istotne elementy na obrazku, a później krótko opowiada o tym, o czym usłyszało.
Może też samodzielnie malować obrazki podsumowujące każdą książeczkę – stworzycie jego indywidualną biblioteczkę, a zarazem i galerię, którą będzie mógł się chwalić przed kolegami i rodziną. To też sposób na to, aby zachęcić je do inicjowania czytania – samo będzie chciało, aby jego galeria się rozrastała.
Choć to tak niewiele, to naprawdę bardzo wspomaga rozwój umysłowy malucha. Częste i zaangażowane obcowanie z literaturą faktycznie wpływa na lepszą pracę mózgu, którego obszary współpracują, aby rozumieć to, o czym słucha oraz wyobrażać sobie wszystkie postaci i zdarzenia.
Możesz też wspierać inteligencję dziecka, opowiadając mu bajki „z głowy”
To zaś będzie działało stymulująco na mózg i Twojego dziecka, i Twój. Takie spędzanie czasu również jest godne pochwały. Niech jednak nie zastąpi to całkowicie głośnego czytania – mówiąc, jesteśmy przyzwyczajeni do używania utartych sobie zwrotów i słów. W książkach znajduje się ich o wiele więcej, więc i Ty i dziecko będziecie rozwijać swoją elokwencję.
Czytając dziecku już od najwcześniejszych chwil, sprawisz, że będzie kojarzyć książki z czymś przyjemnym. Nabierze przyzwyczajenia, że to oczywiste, że trzeba je czytać, oraz że to naprawdę wielka frajda! To naprawdę ważne w kwestii jego inteligencji, oczytania i późniejszej nauki w szkole.