Najlepszy sposób na dezynfekcję kuchennej gąbki. Usuniesz 99% szkodliwych bakterii
Gotowy, aby usłyszeć coś obrzydliwego? Ok, ale nie mów, że nie ostrzegałam! Według badań przeprowadzonych przez mikrobiologa dr Markusa Egerta, zwykła gąbka kuchenna może zawierać aż 350 rodzajów bakterii, które mogą sprawić, że poważnie zachorujesz.
23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 08:46
To dość niepokojące, zważywszy na to, że jeśli nie posiadasz zmywarki, kuchenną gąbkę dotykasz każdego dnia z myślą o tym, jak szybko i dokładnie wyczyścisz swoje brudne naczynia.
Myślisz, że Twoja gąbka jest bezpieczna? Że regularne dezynfekowanie jej wystarcza?
Oczywiście, gąbkę należy wyrzucać co 2 tygodnie i zastępować ją nową, ale konieczne jest też jej częste dezynfekowanie. W badaniu wspomnianego mikrobiologa, przebadano 14 kuchennych gąbek - w niektórych gospodarstwach domowych ten kuchenny gadżet był myty odpowiednimi sposobami, a mimo to wciąż znajdowały się na nim bakterie E.Coli oraz Salmonelli. W takim razie jaki sposób jest najlepszy, aby wyczyścić kuchenną gąbkę?
Jak odpowiednio zdezynfekować gąbkę?
Chociaż prawidłowe czyszczenie gąbki z pewnością nie jest popularne, to nie oznacza to, że ten sposób nie jest niemożliwy czy trudny. Po licznych eksperymentach i testach udało się znaleźć najskuteczniejszą metodę pozbycia się 99% bakterii.
1. Weź wiadro i wlej do niego 3,5 l wody, a następnie 3/4 szklanki wybielacza
2. Wrzuć zabrudzoną gąbkę
3. Pozwól siedzieć przez 5 minut
4. Wyjmij gąbkę i dokładnie przepłucz ją pod ciepłą wodą
Wierz lub nie, ale ta metoda zabija 99% trzech niebezpiecznych szczepów bakterii, które najczęściej znajdują się na opłukanych gąbkach kuchennych.
Jest to spora ilość wody, ale taki sposób wg testu okazał się najskuteczniejszy.
W każdym razie pomimo kontrowersji uważam, że spokojnie potem można wykorzystać tą wodę w wiaderku do dezynfekcji mopa :)
Podczas badania naukowcy przetestowali również trzy inne powszechne metody czyszczenia gąbek. A oto wyniki:
Mikrofalówka Tutaj należy namoczyć gąbkę, a następnie umieścić ją w mikrofalówce na pół minuty. Według badań ta metoda jest również skuteczna i likwiduje 99% bakterii. Jedynym zastrzeżeniem jest fakt, że gąbka po wyciągnięciu z mikrofali jest bardzo gorąca i musisz uważać przy jej wyciąganiu.
Zmywarka Kolejny sposób, który zabija 99% zarazków. Po prostu upewnij się, że zmywarkę nastawiasz na zwykły cykl, a na końcu włącza się suszenie.
Ocet: To z pewnością wszechstronny produkt, ale jeśli chodzi o czyszczenie gąbek, to lepiej zastąpić go czymś innym. Według badań po 5 minutach moczenia gąbki w occie tylko 98% bakterii zostało wyeliminowanych.
I to jest mój ulubiony sposób :) Mam pod kranem nieużywany pojemnik z grubego szkła, coś jak pokrywka od maselniczki i tam wlewam ocet i odkładam gąbkę.