DomDifenbachia - jak ją hodować i na co uważać?

Difenbachia - jak ją hodować i na co uważać?

Żywe kwiaty w domu to piękna dekoracja, która dodaje charakteru całemu wnętrzu, a dodatkowo oczyszcza powietrze. Zieleń sprawia, że częściej się uśmiechamy i jesteśmy szczęśliwsi jednak na niektóre rośliny trzeba uważać. Popularna roślina pochodząca z Brazylii, może doprowadzić do poważnego zatrucia, które może skończyć się biegunka, mdłościami, zaburzeniem rytmu serca czy nawet paraliżem strun głosowych! Mowa tutaj o Difenbachii.

Difenbachia - jak ją hodować i na co uważać?
Katarzyna

Difenbachia - jak wygląda i jak ją uprawiać

Difenbachia ma piękne, duże liście w kształcie sercowatym lub lancetowatym, a dodatkowo zdobią ją wielobarwne wzory. Choć jej pierwotnym miejscem hodowli jest Brazylia, roślina jest prosta w utrzymaniu i łatwo ją wyhodować także w Polsce, dlatego też jest ona niezwykle popularna. Roślina nie potrzebuje zbyt dużej opieki, ważne jednak aby zapewnić jej jasne lub półcieniste miejsce i nie wystawiać jej bezpośrednio na ostre słońce, ponieważ to może doprowadzić do poparzenia liści. Im więcej rozproszonego światła, tym więcej ciekawych wzorów pojawi się na jej liściach. Dodatkowo pamiętaj o temperaturze - idealna jest tutaj temperatura w granicy 20 do 25 stopni w sezonie letnim, zaś w sezonie zimowym wystarczy jej nawet 15 do 18 stopni.

Podlewanie difenbachii. Warto tutaj pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zraszaniu jej liści wodą. W zimie wystarczy że podlejesz ją raz w tygodniu, w lecie zwiększ ilość do 2 - 3 razy w tygodniu. Jeśli roślina rozwija się prawidłowo, raz do roku przesadź ją do większej donicy z glebą nasyconą nawozami.

Difenbachia - problemy z żółknięciem liści

Choroby liści difenbachii są bardzo częste, zazwyczaj winą jest tutaj zbyt wilgotne lub chłodne podłoże, co prowadzi do żółknięcia liści. Jeśli więc tak dzieje się z Twoją rośliną, sprawdź czy jak wygląda stan gleby w doniczce oraz czy korzenie nie zaczęły gnić. Jeśli tak się dzieje, przesadź roślinę oraz zmniejsz jej podlewanie. Możesz także przestawić doniczkę w cieplejsze miejsce. To samo należy zrobić, gdy liście rośliny pojawiają się narośla. Znajdź cieplejsze i lepiej nasłonecznione miejsce oraz zmniejsz częstotliwość podlewania. Uważaj także na pleśń, która doprowadzi do zgnilizny podstawy pędu oraz chorób liści. Difenbachia może być zagrożona nie tylko takimi chorobami ale także przędziorkami czy wełnowcami. Aby zwalczyć te szodniki należy sięgnąć po specjalne preparaty, które zakupisz w sklepach ogrodniczych.

Difenbachia - choroby

Warto jednak pamiętać, że przy posiadaniu tej rośliny pojawia się ryzyko zatrucia, które może prowadzić do poważnych skutków. Przede wszystkim powinni o tym wiedzieć posiadacze kotów czy psów oraz oczywiście małych dzieci. Zatrucie sokiem z difenbachii może skutkować problemami z przełykiem w tym podrażnieniem strun głosowych, biegunką czy problemami z pracą serca. Kontakt z sokiem z liści difenbachii i zatarcie nim oczu, spowoduje silne łzawienie, skurcz powiek czy światłowstręt.

instagram.com/nazariyeci
instagram.com/nazariyeci