Pediatrzy podają 8 powodów, dla których używanie telefonów przez dzieci powinno być ograniczone do minimum
Amerykańscy i Kanadyjscy Pediatrzy uważają, że dzieci powinny mieć bardzo ograniczony kontakt z wszelkimi urządzeniami elektronicznymi. Chodzi tutaj o tablety, smartfony, komputery, laptopy.
Według lekarzy:
- maluchy od 0 do 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności ze sprzętem elektronicznym,
- dzieciom od 3 do 5 lat należy pozwalać korzystać z tabletu przez 1 godzinę dziennie,
- a dzieci i nastolatkowie od 6 do 18 lat powinny ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych do 2 godzin dziennie. Chociaż w przypadku nastolatków to prawdziwa walka z wiatrakami. ;)
Jak potwierdziły wyniki badań dzieci korzystają z przenośnych urządzeń elektronicznych od najmłodszych lat. Tymczasem według kanadyjskiego pediatry, terapeuty i mówcy - Crisa Rowana - rodzice nie powinni dawać telefonów i tabletów maluchom, które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia. Dowodzi, że wszelka elektronika jest dla nich wielce szkodliwa.
1. Brak ruchu
Brak ruchu, oglądanie telewizji, gry komputerowe sprawiają, że dzieci rzadko wychodzą z domu i są mało aktywne fizycznie. W związku z tym cierpią na otyłość. Jak się okazuje polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co czwarty chłopiec oraz co trzecia dziewczynka, w wieku 5-9 lat, w naszym kraju ma nadwagę.
2. Agresja na monitorze
Rodzice często nie kontrolują tego, co dzieci oglądają na monitorach tabletów. Tymczasem gry, gdzie pojawia się agresja czy przemoc mogą wywoływać podobne zachowania u maluchów. Najmłodsi stają się niespokojni i zaczynają mieć napady złości.
3. Uzależnienia
Dzieci nieustannie korzystające z komputera mogą się zwyczajnie od niego uzależnić. Zwykle ma to miejsce wtedy, kiedy rodzice poświęcają maluchom bardzo mało uwagi i sami uciekają w wirtualny świat.
4. Depresja
Nieorganiczne korzystanie z urządzeń elektronicznych przyczynia się do wywołania u dzieci lęków, psychozy, depresji, zaburzeń ruchu czy nawet choroby afektywnej dwubiegunowej. Szacuje się, że w Polsce 44% nastolatków na objawy depresji.
5. Zaburzenia rozwoju
Mózg człowieka rośnie do 21 roku życia. Jednak jego największy wzrost obserwuje się wśród dzieci do 2 roku życia. W tym okresie stymulacja mózgu przez urządzenia elektroniczne nie wpływa dobrze na rozwój malucha. Może on mieć problemy ze skupieniem uwagi, uczeniem się. Często występują zaburzenia pamięci oraz napady złości.
6. Zbyt dużo bodźców
Urządzenia elektroniczne dostarczają maluchom bardzo dużo bodźców. To sprawia, że dzieci stają się mniej uważne, nie potrafią się skupić, cierpią na zaniki pamięci i zaburzenia koncentracji.
7. Zaburzenia snu
Dzieci, które korzystają z telefonów czy laptopów w swoich sypialniach mogą mieć poważne problemy ze snem. A brak nocnego wypoczynku odbija się negatywnie na nauce w szkole.
8. Problemy z nauką
Dzieci spędzające długie godziny przed monitorem komputera mają zdecydowanie za mało ruchu. A aktywność fizyczna pomaga osiągać postępy w nauce. Maluchy przykute do krzeseł często mają problemy w szkole.
Pozwalasz swojemu dziecko korzystać z urządzeń elektronicznych?