NewsyDlaczego, gdy ziewam, lecą mi łzy? To problem większości osób

Dlaczego, gdy ziewam, lecą mi łzy? To problem większości osób

dlaczego gdy ziewam lecą mi łzy fot. freepik
dlaczego gdy ziewam lecą mi łzy fot. freepik
Manuel
11.10.2022 11:43

Ziewanie jest mimowolne, a jego cel nie jest do końca jasny, ale wszyscy to robimy. Czasami ziewanie może być dość satysfakcjonujące. Innym razem staramy się je stłumić lub ukryć. A niektórzy z nas płaczą, gdy ziewamy. Warto więc zadać sobie pytanie: dlaczego, gdy ziewam, lecą mi łzy?

Dlaczego, gdy ziewam, lecą mi łzy?

Twoje oczy prawdopodobnie łzawią, gdy ziewasz, ponieważ mięśnie twarzy napinają się, tak samo oczy stają się napięte, co powoduje, że nadmiar łez wylewa się na zewnątrz.

Jeśli Twoje oczy bardzo łzawią podczas ziewania, może to być spowodowane suchością oczu, alergiami lub innymi stanami, które wpływają na produkcję łez. Istnieje więc kilka powodów, dla których oczy mogą łzawić podczas ziewania, choć nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Możesz zauważyć, że łzawisz podczas ziewania czasami, ale nie zawsze. Ta zmienność może być spowodowana różnymi czynnikami występującymi w tym samym czasie, takimi jak:

  • nacisk na twarz - prawdopodobnie zauważyłeś, że mięśnie twarzy kurczą się podczas ziewania, w tym obszar wokół oczu. Wywiera to nacisk na gruczoły produkujące łzy i zanim się obejrzysz, Twoje oczy wypełniają się łzami;
  • skłonność do łzawienia - możesz być bardziej skłonny do łzawienia podczas ziewania, bo generalnie Twoje oczy mają dużą skłonność do łzawienia;
  • zespół suchego oka - to sytuacja, w której Twoje oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości wysokiej jakości fluidu, aby odpowiednio chronić oczy. To zaś skłania je do nadprodukcji wodnistych łez;
  • zimna lub sucha pogoda;
  • powiew wiatru z wentylatorów lub klimatyzatorów;
  • czynniki drażniące, takie jak kurz, substancje zapachowe i aerozole;
  • alergie;
  • zapalenie spojówek;
  • wągier;
  • zadrapana rogówka;
Dlaczego gdy ziewam lecą mi łzy, fot. freepik
Dlaczego gdy ziewam lecą mi łzy, fot. freepik

Czy każdemu z nas oczy łzawią podczas ziewania?

Nie. Niektórzy ludzie ziewają bez uronienia ani jednej łzy. Poza tym, tak jak suche oczy mogą sprawić, że będziesz ociekać łzami, tak samo mogą utrudnić Ci ich produkcję. Jeśli generalnie produkujesz mniej łez, możesz równie dobrze nie mieć żadnych problemów z łzami podczas ziewania.

Jak mogę powstrzymać łzawienie oczu podczas ziewania?

Prawdopodobnie niewiele możesz zrobić, aby powstrzymać ten proces. Jeśli sprawa jest poważna i powiązana z inną dolegliwością, to często leczenie alergii, zespołu suchego oka lub innych chorób oczu może poprawić sytuację. Nie możesz również powstrzymać się od ziewania, ale możesz być w stanie ograniczyć ziewanie poprzez zapewnienie sobie dobrej jakości snu i poruszanie się, gdy jesteś znudzony lub ospały. Zazwyczaj jednak łzawiące podczas ziewania oczy nie stanowią jakiegoś wielkiego problemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także