Dlaczego grzejnik grzeje do połowy? U góry jest ciepły, u dołu zimny
Sezon grzewczy już się rozpoczął na dobre, choć do najzimniejszych miesięcy jeszcze trochę nam pozostało. Być może odkryłeś przy tej okazji, że z Twoim grzejnikiem coś jest nie tak i jest on u góry ciepły u dołu zimny? Dlaczego grzejnik grzeje do połowy i jak temu zaradzić?
Dlaczego góra grzejnika jest ciepła a dół zimny?
Jeśli masz grzejnik, który staje się gorący na górze, ale zimny na dole, to nie jest to problem z powietrzem uwięzionym w tym grzejniku. Tak, to znaczy, że tradycyjne odpowietrzanie nic tutaj nie da. Pomaga ono natomiast w sytuacji, gdy góra jest zimna, a dół ciepły.
Jeśli natomiast góra jest ciepła a dół zimny i różnica ta wynosi więcej niż 15 stopni to jest o wiele bardziej prawdopodobne, że jest to spowodowane przez tak zwany osad grzejnika gromadzący się na jego dole. Uniemożliwia on jego ogrzewanie przez gorącą wodę w systemie. Może więc być zamulona kryza, zapchana (lub zakamieniała) gałązka (zasilająca bądź powrotna, albo obie). Albo też winne złe kryzowanie. Osad z chłodnicy to tak naprawdę mnóstwo małych kawałków zardzewiałego metalu. Oderwały się one od wnętrza układu i spoczęły w dolnej części chłodnicy. Kiedy woda wchodzi w kontakt z metalem, zachodzi reakcja chemiczna, która może spowodować korozję metalu. Tak powstaje szlam, który zalega w grzejniku.
Najlepszym sposobem na usunięcie szlamu z dna chłodnicy jest przepłukanie jej. Aby to zrobić samodzielnie można ustawić zawór wody na maksymalną wartość. Następnie uruchomiony normalnie grzejnik zostawiamy na kilka godzin, maksymalnie dobę. Po tym czasie przywracamy normalne ustawienia. Choć dobrze jest nie schodzić poniżej "3" na pokrętle odpowiadającym za przepływ wody. Szlamu jednak może być tyle, że takie rozwiązanie nic nie da i będzie wymagać wezwania profesjonalnego hydraulika. Alternatywą jest usunięcie grzejnika z jego orurowania, zabranie go na zewnątrz i wypłukanie przy użyciu węża.
Co zrobić żeby grzejnik lepiej grzał?
Nie trzymaj grzejnika na 1 i 2. Przepływ wody jest za mały i w rurkach może osadzać się kamień, który będzie je zapychać. Szkodzi to instalacji. Najlepiej ustawić temperaturę na wielkość 3 lub 4. Warto też odsunąć meble, które zasłaniają kaloryfer. Jeśli masz ogrzewanie z piecyka np. gazowego, ustaw na nim większy przepływ.