PoradyLajfhakiGłośny szum z grzejnika to zły znak. Wiemy jak go naprawić samemu w domu

Głośny szum z grzejnika to zły znak. Wiemy jak go naprawić samemu w domu

Głośny szum z grzejnika to zły znak. Wiemy jak go naprawić samemu w domu

13.10.2022 09:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwykle szum wody, która przepływa przez grzejnik z układu centralnego ogrzewania, jest cichy i dyskretny – nie denerwuje nas, być może jest nawet całkowicie niezauważalny. Czasem jednak sytuacja wygląda odwrotnie – dźwięk ten jest tak intensywny, że słychać go w całym pomieszczeniu. Wieczorami jest to szczególnie uciążliwe i mocno irytujące. Dlaczego grzejnik szumi? Czy można to jakoś naprawić?

Skąd się bierze szum w kaloryferze?

Dzieje się tak od początku użytkowania? W takim razie jest to wina instalatora, który tak skonfigurował grzejnik. Jeżeli poprawnie grzeje i w pomieszczeniu jest ciepło, to po prostu trzeba się przyzwyczaić do tych „efektów dźwiękowych”.

Natomiast jeśli kaloryfer do tej pory działał cicho, a nagle zaczął szumieć, to jest to oznaka, że dzieje się z nim coś niedobrego. Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie zrobiłeś jakiejś zmiany w instalacji centralnego ogrzewania – być może zwiększyłeś prędkość przepływu wody lub zmieniłeś konfigurację w kotle grzewczym?

Przyczyna może też tkwić w tym, że zdejmowałeś grzejnik (spuszczałeś wodę, zakręcałeś zawory) i założyłeś go na nowo, ale nie odkręciłeś do końca zaworów. Skontroluj to.

Dlaczego grzejnik szumi? Fot. Youtube.com
Dlaczego grzejnik szumi? Fot. Youtube.com

Jest jeszcze kwestia zaworu termostatycznego

Z niego też czasem coś słychać ze względu na wszelkie fizyczne czynniki mogące ograniczać przepływ wody. Być może nastawa wstępna została wymieniona na mniejszą – taką, która zmniejszyła przepływ i właśnie to generuje większy szum? Wtedy zastanów się, czy jesteś w stanie to tolerować. Jeśli nie, to możesz wrócić do poprzedniego nastawienia i sprawdzić, czy będzie ciszej. Nie zapominaj jednak o tym, że każda taka zmiana ma wpływ nie tylko na ten jeden grzejnik, ale na wszystkie inne również.

Dlaczego grzejnik szumi? Fot. Youtube.com
Dlaczego grzejnik szumi? Fot. Youtube.com

Zrób test i ustaw wartość przepływu wody na najwyższą

Czasem, jeśli przepływ ustawiono na najniższy poziom, blokują go dodatkowo osady z kamienia, co jest źródłem niechcianego szumu. Warto więc na próbę ustawić sobie na jedną dobę wartość maksymalną, aby przepłukać grzejnik. Następnego dnia powróć do standardowych ustawień i być może okaże się, że szum będzie mniej słyszalny.

Wiesz jak czyścić kaloryfer? A zdawałeś sobie sprawę z tego, że trik, który podbił sieć, tak naprawdę niszczy grzejniki?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także