PoradyLajfhakiTo nie jest przypadek, że komary gryzą Cię częściej niż innych ludzi

To nie jest przypadek, że komary gryzą Cię częściej niż innych ludzi

Dlaczego komary gryzą Cię częściej niż innych? Jak dobrze wiemy, te małe owady są bezwzględne i zrobią wszystko, by zaspokoić swoje żądze. Wylatują z ukrycia i namierzają swój Cel - Ciebie i Twoją krew! Wiesz o kim mowa?

To nie jest przypadek, że komary gryzą Cię częściej niż innych ludzi
Aleksandra

Komary!

Spotkamy ich najwięcej w wilgotnych i podmokłych miejscach oraz okolicach. Jednak nie każdy z nas padnie ich celem, przynajmniej nie od razu... Jeśli mają na "celowniku" kogoś bardziej "atrakcyjnego", to nim zajmą się w pierwszej kolejności.

Wiesz dlaczego niektórzy ludzie są dla nich bardziej kuszący, a inni mniej?

Obraz
  • Dwutlenek węgla. Komary lokalizują nas m.in. za pomocą dwutlenku węgla, który wydychamy. Mają narząd, dzięki któremu są w stanie zlokalizować go nawet z odległości około 165 metrów. Im więcej go emitujemy, tym większe szanse na to, że szybciej nas odnajdą.
  • Wysiłek fizyczny. Dwutlenek węgla to nie jedyne, co komary świetnie wyczuwają. Jest to także kwas mlekowy, kwas moczowy oraz amoniak i inne substancje, które wchodzą w skład naszego potu. To dlatego, wysiłek fizyczny na pewno sprawi, że wokół Ciebie pojawi się więcej krwiopijców.
  • Geny. Około 80% czynników genetycznych może mieć wpływ na ludzką atrakcyjność dla komarów. Możemy je zatem przez całe życie przyciągać bardzo mocno lub być im całkowicie obojętnymi. Co lepsze? :P
  • Bakterie. Są badania, które sugerują, że naszą atrakcyjność dla komarów podnoszą niektóre rodzaje bakterii żyjących na naszej skórze, a także ich ilość. To dlatego bardzo często gryzą nas w kostki i stopy. Badania te wykazały też, że im większe jest zróżnicowanie tych bakterii, tym komary mniej chętnie nas gryzą.
  • Kolor odzieży. Brzmi dziwnie i wręcz absurdalnie, ale to prawda... Wygląda na to, że stajemy się dla komarów ruchomym celem, gdy ubierzemy się w coś czerwonego, czarnego lub też niebieskiego.
Obraz

Sposoby na komary

Istnieje wiele sposobów na to, aby odstraszyć tych wrednych krwiopijców. Oprócz tych z wykorzystaniem gotowych preparatów zakupionych w sklepie możemy użyć np. olejków eterycznych. Do najskuteczniejszych należą olejek z trawy cytrynowej, goździkowy, paczulowy oraz z eukaliptusa cytrynowego, a także rozmarynowy, cedrowy, z mięty pieprzowej (ten odstrasza także gryzonie), geranium, lawendowy, bazyliowy, z kopru włoskiego czy tymiankowy.

Można również postawić na rośliny takie, jak: pelargonie, lawenda, melisa, mięta, bazylia czy rozmaryn, a nawet... pomidory!

Obraz

Co zrobić, gdy ugryzie nas komar?

Jeżeli jest już za późno i padniemy ofiarą komara, jego ukąszenie pozostawia zazwyczaj czerwonego i swędzącego bąbla. Może się on utrzymać na naszej skórze nawet i do kilku dni. Dyskomfort, jaki powoduje, sprawia, że często szukamy sprawdzonych sposobów na złagodzenie tego stanu.

W takim wypadku zawsze możemy:

  • Użyć cytryny. Wystarczy przyłożyć zmienione miejsce jej grubym plastrem.
  • Przyłożyć ziemniaka lub cebulę. Plaster powinien wystarczyć, aby swędzenie było mniejsze.
  • Nałożyć roztartą natkę pietruszki. Wystarczy kilka minut w miejscu, gdzie zostaliśmy ugryzieni.
  • Przyłożyć białą kapustę. Niewielki kawałek świeżego liścia powinien złagodzić uczucie swędzenia.
  • Nasmarować olejkiem eukaliptusowym. Nie tylko odstrasza komary swoim zapachem, ale łagodzi stany zapalne, ból oraz pieczenie.
  • Przyłożyć lód. On także zmniejszy obrzęk i świąd.
  • Posmarować octem jabłkowym. Uczucie swędzenia powinno zniknąć.
Ps. Podobno ich ofiarami są w największym stopniu mężczyźni...