NewsyKażdy kubek z IKEA ma ten rowek. Jego funkcja jest genialna, a większość osób nawet o niej nie wie

Każdy kubek z IKEA ma ten rowek. Jego funkcja jest genialna, a większość osób nawet o niej nie wie

Każdy kubek z IKEA ma ten rowek. Jego funkcja jest genialna, a większość osób nawet o niej nie wie
Redakcja
23.01.2023 22:01, aktualizacja: 24.01.2023 00:26

Dlaczego kubki z IKEA maja rowki na spodzie? Większość osób, które posiada kubki tej firmy nie zdaje sobie sprawy z ich ukrytej funkcji. Mały rowek na spodzie ceramicznych kubków jest wyjątkowo dobrym pomysłem. Projektanci IKEA w ten sposób rozwiązali irytujący problem.

Dlaczego kubki z IKEA maja rowki na spodzie?

"Gdy pierwszy raz przeczytałam o tej funkcji, natychmiast pobiegłam do szafki, by to sprawdzić". Z pewnością wiele osób dziś to zrobi. Faktycznie pomysłowe rozwiązanie z kubków IKEA jest rzadko spotykane w produktach innych firm.

Obraz

Rowek w kubkach z IKEA ma dwie praktyczne funkcje. Pierwsza dotyczy wytrzymałości termicznej produktu. Gdy nalejemy do niego wrzątek, maleńka szpara, którą robi rowek na spodzie, pozwala na przepływ powietrza pod naczyniem. Choć z naszego punktu widzenia, tak mały otwór nie ma znaczenia, to dla ceramiki ma ogromne. Dzięki niemu kubki nie pękają przy dużych zmianach temperatur.

Rowek w kubkach z Ikea ma również zastosowanie w zmywarce

Druga funkcja tajemniczego rowka  jest związana z myciem go w zmywarce. Wkładając do niej szklanki i kubki, ustawiamy je do góry nogami. Podczas mycia na spodach naczyń zbiera się woda. Naczynia, które nie mają rowków zbierają jej resztki. Dlatego podczas rozładowywania zmywarki można się łatwo ochlapać. Rowki w kubkach natychmiast odprowadzają wodę ze spodu, która często spływa, zanim jeszcze otworzymy urządzenie.

Tajemniczy rowek w kubkach z Ikea sprawia, że nie trafiamy na mokrą "niespodziankę".

Obraz

Rowek w kubkach z Ikea a mity w Internecie

W Internecie można przeczytać również wiele wymysłów na temat funkcji i zastosowania wycięcia w kubkach. Niektórzy twierdzą, że powstał on przez oszczędność w materiale. Sklep znany jest z kreatywnego podejścia do kosztów produkcji i transportu. Firma jednak nie potwierdziła, czy wycięcia na kubkach miały wpływ na oszczędność materiałów.

Informacje o tym, że wycięcie w spodzie miałoby zwiększać przyczepność kubka, również okazały się być fałszem. Okazuje się, że rowek w kubkach z Ikea to pomysłowe rozwiązanie irytującego problemu z wodą, która zbiera się na spodach podczas mycia. Wiele osób zauważyło, że rowek tak samo odprowadza wodę podczas suszenia naczyń na suszarce.

Zobacz również jakie sztuczki psychologiczne stosują na nas sklepy IKEA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także