PoradyDlaczego liście pomidorów żółkną? To popularny problem, ale jest na to prosty sposób

Dlaczego liście pomidorów żółkną? To popularny problem, ale jest na to prosty sposób

Dlaczego liście pomidorów żółkną? To popularny problem, ale jest na to prosty sposób
Manuel

28.08.2022 20:07, aktual.: 28.08.2022 20:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak zapobiec żółknięciu liści pomidorów? To zjawisko jest popularnym problemem, z którym często spotykają się ogrodnicy w pewnym momencie okresu wegetacyjnego. Najczęściej jest to rzecz łatwa do rozwiązania, ale przyczyna może także wskazywać na poważną chorobę rośliny.

"Czy powinienem się przejmować?"

Najważniejsza rzecz, którą powinieneś zrobić, to ustalenie przyczyny żółknięcia liści. Bardzo często chodzi o coś drobnego, jak nieprawidłowe podlewanie, ale zdarza się też, ze żółknięcie jest objawem poważnej choroby. Dlatego po pierwsze dokładnie przyjrzyj się liściom swoich pomidorów. Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach żółte liście pomidorów mogą być normalne, oto dwa najczęstsze przykłady:

 • jeśli dolne liście na twoich roślinach pomidorów są żółte, są to prawdopodobnie liście siewek, które w końcu odpadną. Następne liście w górze powinny być jednak bardziej zielonkawego zabarwienia;
 • jedną z pierwszych oznak szoku po przeszczepie jest żółknięcie liści. Aby temu zapobiec, przesadzaj sadzonki, gdy osiągną wysokość 10 cm lub co najmniej dwa tygodnie po wysianiu nasion. Proces zwany hartowaniem może również pomóc w aklimatyzacji w nowym miejscu;
freepik
freepik

Jak zapobiec żółknięciu liści pomidorów?

Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny i jak powstałemu problemowi zaradzić. Sprawdzi się to w przytłaczającej większości przypadków

Problemy z podlewaniem

To, jak często podlewasz swoje pomidory, może mieć wpływ na ich wzrost. Jeśli podlewasz ręcznie, zwróć baczną uwagę na liście - jeśli zaczynają żółknąć musisz zmienić swoje nawyki. Zbyt duża ilość wody to częsty problem, który może prowadzić do gnicia korzeni. Zbyt mała ilość wody może również powodować problemy dla pomidorów. Zanim żółte liście zaczną się wyróżniać z powodu nieprawidłowego podlewania, można zawsze zauważyć ich więdnięcie i brązowe krawędzie.

Kiedy po raz pierwszy sadzisz nasiona pomidorów, podlewaj glebę tylko wtedy, gdy jej powierzchnia jest sucha. Na początku wystarczy zwykła butelka z rozpylaczem.

Po przesadzeniu roślin pomidorów do ogrodu należy zachować spójny harmonogram podlewania. Stosuj techniki głębokiego podlewania przez cały tydzień, zwłaszcza gdy temperatury stają się cieplejsze.

Pomidory w pojemnikach wysychają szybciej i wymagają dodatkowego podlewania. Niektóre rośliny w pojemnikach wymagają podlewania dwa razy dziennie. Zawsze podlewaj u podstawy rośliny. Podlewanie od góry zwiększa szanse na uszkodzenia słoneczne i choroby.

freepik
freepik

Liście żółkną z powodu choroby pomidorów

Słabo zdrenowana gleba naraża rośliny na ryzyko wystąpienia różnych chorób, a zanim to zauważysz, niewiele możesz zrobić. Dlatego taktyka zapobiegania jest kluczowa dla uniknięcia chorób, które mogą zaszkodzić liściom pomidorów. Oto kilka powszechnych chorób roślin pomidora, na które będziesz musiał uważać:

 • śluzak pomidora;
 • sucha plamistość liści;
 • pleśń liści;
 • fuzarioza;
 • werticilioza;
 • wirus żółtej mozaiki pomidora;
 • i wiele innych;

Większość chorób roślin wymaga konkretnych działań dotyczących zapobiegania i opieki. W wielu scenariuszach, będziesz chciał usunąć chorą część. Zastosowanie środka grzybobójczego i ściółki po usunięciu chorej części pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy pomidora.

Aby zapobiec przyszłym ogniskom choroby, należy rozważyć płodozmian, cyrkulację i kompost. Unikanie podlewania liści może również ograniczyć choroby grzybowe liści. Jednym z najprostszych sposobów na zapewnienie zdrowych roślin jest uprawa odmian odpornych na choroby.

freepik
freepik

Jak zapobiec żółknięciu liści pomidorów?

Pomidory potrzebują z gleby kilku składników odżywczych. Szczególnie ważny jest dla nich:

 • azot;
 • fosfor;
 • potas;
 • siarka;
 • magnez;
 • cynk;
 • wapń;
 • miedź;
 • żelazo;

Dwa podstawowe składniki nawozu to azot i potas. Brak tych składników odżywczych prowadzi do żółknięcia liści, zwanego chlorozą. Zwróć uwagę na stosowany nawóz i rozważ przejście na nawóz organiczny, aby uzyskać lepsze wyniki i poprawić zdrowie gleby. Zwróć też uwagę na zawartość mikroelementów w nawozie, takich jak wapń, magnez i miedź. Te niewielkie zmiany mogą pomóc w zapobieganiu wielu przyczynom żółknięcia liści.

Jak często trzeba nawozić pomidory? Młode krzaki wymagają nawożenia co dwa tygodnie, zanim zaczniesz je przycinać. Jeśli masz pomidory w pojemnikach, może być konieczne nawożenie ich co dwa do czterech tygodni. Jak zawsze, upewnij się, że rośliny są dobrze nawodnione przed i po nawożeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także