PoradyDlaczego pralka zużywa więcej energii? Przez drobny błąd pranie jest droższe

Dlaczego pralka zużywa więcej energii? Przez drobny błąd pranie jest droższe

dlaczego pralka zużywa więcej energii fot. freepik
dlaczego pralka zużywa więcej energii fot. freepik
Manuel
26.05.2023 11:05

Możesz się zastanawiać, dlaczego twoja pralka zużywa więcej energii niż np. podobne urządzenie u sąsiadów. Najczęściej powody tego są prozaiczne i wynikają z tego, że idziemy na łatwiznę i nie regulujemy ustawień przy każdym praniu. Jakie są najlepsze dla naszego prania?

Pralki mają wiele ustawień, z których z reguły w większości bardzo rzadko korzystamy. O ile w ogóle. Większość ludzi ma też pralkę po prostu zawsze ustawioną na 40 st. C, bo tak się nauczyło jeszcze za swojej młodości. Sęk w tym, że od tamtego czasu zmieniły się i pralki i ta temperatura często wcale nie jest najlepsza dla naszego prania.

Dlaczego pralka zużywa więcej energii? Jak ją zaprogramować, żeby to ograniczyć?

Jeśli chcesz naprawdę zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, to powinieneś do każdego prania ustawiać program indywidualnie. W takim przypadku trzeba po prostu siąść z instrukcją obsługi i ją dokładnie przeczytać. Dzięki temu będziesz w stanie dużo lepiej dostosować ustawienia pralki do każdego prania. Następnie powinieneś to samo zrobić z proszkiem/płynem do prania, bo bardzo wiele osób daje go po prostu za dużo. A wbrew temu, co myślisz, nie oznacza to, że twoje pranie będzie czystsze. Wręcz przeciwnie - przez nadmiar detergentu pralce będzie trudniej je wyprać. Większość osób jednak nie będzie chciała tak drobiazgowo podchodzić do prania. W takim przypadku jest jedno przyzwyczajenie, które warto zmienić, o ile twoja pralka nie jest już wiekowym rupieciem.

dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik
dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik

Dlaczego nie warto prać w 40 st. C, a lepiej w 30 st. C?

Większość z nas ustawia pralki na temperaturę 40 st. C, bo tak się robiło od zawsze. Od niepamiętnych czasów była to bowiem optymalna temperatura dla prawie każdego prania, o ile nie były to bardzo mocno zabrudzone rzeczy. Tyle że współczesne pralki są dużo bardziej wydajne. Dlatego często są w stanie wyprać dobrze rzeczy w niższej temperaturze niż ich poprzednicy. W większości wypadków w nowszych modelach pralek naprawdę wystarczy, że ustawisz temperaturę 30 st. C. Ma ona bardzo często taką samą moc i skuteczność, jaką kiedyś miało 40 st. C. Przy tym różni się od niej tym, że pobiera prawie dwa razy mniej prądu. To potencjalnie ogromna oszczędność pieniędzy.

dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik
dlaczego pralka zużywa więcej energii, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także