NewsyDlaczego słyszymy siebie inaczej? "Mój własny głos mnie denerwuje"

Dlaczego słyszymy siebie inaczej? "Mój własny głos mnie denerwuje"

Czy lubisz brzmienie swojego głosu? To pewnie zależy od tego, czy mówisz o głosie, który słyszysz w swojej głowie, czy o głosie, który słyszysz na nagraniu. Dlaczego słyszymy siebie inaczej? I dlaczego denerwuje nas nasz własny głos?

Dlaczego słyszymy siebie inaczej? Fot. Freepik
Dlaczego słyszymy siebie inaczej? Fot. Freepik
Manuel

"Ale jak to? To ja? Nie poznaję siebie!"

Prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy tego niewygodnego momentu, gdy po raz pierwszy słyszymy siebie na nagraniu. "Zaraz, czy to ja? Nie może być! To nie ja!" To tylko kilka z rzeczy, które mogłeś powiedzieć, gdy po raz pierwszy usłyszałeś swój głos na nagraniu. Ale zgadnij co - nagranie nie kłamie! To jesteś właśnie Ty i Twój głos. Dlaczego więc brzmi ono tak różnie od głosu, który z przyzwyczajenia słyszysz w swojej głowie?

dlaczego słyszymy siebie inaczej, fot. freepik
dlaczego słyszymy siebie inaczej, fot. freepik

Dlaczego słyszymy siebie inaczej?

Eksperci od słuchu są tutaj zgodni co do przyczyny. Mechanizmy słuchowe ucha znajdują się głęboko w uchu wewnętrznym. Dźwięk dociera do ucha wewnętrznego na kilka różnych sposobów. Większość z tego, co słyszymy, jest wynikiem przewodnictwa powietrznego. Rzeczy, które wydają dźwięki, powodują powstawanie fal dźwiękowych, które są przenoszone przez powietrze. Te fale dźwiękowe docierają do ucha zewnętrznego i przez błonę bębenkową i ucho środkowe docierają do ślimaka, czyli wypełnionego płynem organu spiralnego w uchu wewnętrznym, który przekazuje te fale do mózgu. Jednak powietrze nie jest jedynym sposobem, w jaki dźwięki docierają do ucha wewnętrznego.

Kości i tkanki wewnątrz głowy również mogą przewodzić fale dźwiękowe bezpośrednio do ślimaka ucha. Kiedy mówisz, Twoje struny głosowe wytwarzają fale dźwiękowe, które przechodzą przez powietrze i docierają do ucha wewnętrznego. Kości i tkanki w głowie przewodzą jednak te fale dźwiękowe również bezpośrednio do ślimaka, więc głos, który słyszysz w głowie, gdy mówisz, jest wynikiem obu metod transmisji.

Dlaczego denerwuje nas nasz własny głos?

Kiedy słyszysz swój głos na nagraniu, słyszysz tylko dźwięki przenoszone przez przewodnictwo powietrzne. Ponieważ brakuje części dźwięku, która pochodzi z przewodnictwa kostnego w głowie, Twój głos brzmi inaczej na nagraniu. Kiedy mówisz i słyszysz swój własny głos wewnątrz głowy, kości i tkanki głowy mają tendencję do wzmacniania wibracji o niższej częstotliwości. Oznacza to, że Twój głos zazwyczaj brzmi pełniej i głębiej niż w rzeczywistości. Dlatego też, gdy słyszysz swój głos na nagraniu, zazwyczaj brzmi on wyżej i słabiej niż myślisz, że powinien.

Nie przejmuj się, jeśli Twój głos brzmi dla Ciebie śmiesznie na nagraniu. Każdy doświadcza tego samego. To, że dla Ciebie brzmi on śmiesznie i inaczej, nie oznacza, że inni ludzie słyszą go w ten sposób. To, co ty słyszysz, jest tym, do czego oni są użyci przez cały czas!

A tutaj przeczytasz o tym, jak wyczyścić białe podeszwy butów.