PoradyDlaczego ubrania w suszarce się kurczą? Odpowiedzialna za to jest jedna rzecz

Dlaczego ubrania w suszarce się kurczą? Odpowiedzialna za to jest jedna rzecz

dlaczego ubrania w suszarce się kurczą fot. freepik
dlaczego ubrania w suszarce się kurczą fot. freepik
Manuel
30.12.2022 18:43

Jesteś pewien, że były szersze, a teraz są ciasnawe. Dlaczego ubrania w suszarce się kurczą i czy da się temu jakoś zapobiec? Za chwilę dowiesz się, jakie są przyczyny tego procesu i co można z tym zrobić.

Dlaczego ubrania w suszarce się kurczą?

Wirowanie i wysokie temperatury w cyklu prania i suszenia mogą zniekształcać tkaniny i powodować kurczenie się ubrań. Zbyt intensywne pranie tkanin, takich jak bawełna, len czy wełna, może spowodować zaciśnięcie się włókien i powstanie skurczonej odzieży. Cykle prania w gorącej wodzie i ustawienia suszenia w wysokiej temperaturze również mogą uszkodzić tkaninę i spowodować jej skurczenie.

Jak zapobiegać kurczeniu się ubrań?

Jeśli będziesz trzymał się poniższych wskazówek, Twoje ubrania nie powinny się kurczyć.

Sprawdź metki przed praniem

Pierwszym krokiem do zapobiegania kurczeniu się ubrań jest przestrzeganie instrukcji prania podanych na metce z informacjami o pielęgnacji odzieży. Sprawdź metkę nie tylko przed praniem, ale także przed zakupem nowej odzieży, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Sprawdzanie metki z rodzajem tkaniny może dać ci pojęcie, czy ubranie jest podatne na kurczenie się, takie jak bawełna lub len. Niektóre ubrania mogą być uznane za "tylko do czyszczenia na sucho" i nie powinny być prane w pralce. Ponadto należy pamiętać, aby zwracać uwagę na zalecaną temperaturę wody, cykl prania i instrukcje suszenia. Ogólną zasadą jest, że pranie ubrań w zimnych, delikatnych cyklach z suszeniem w niskiej temperaturze może pomóc w zapobieganiu kurczenia się ubrań.

dlaczego ubrania w suszarce się kurczą, fot. freepik
dlaczego ubrania w suszarce się kurczą, fot. freepik

Użyj zimnej wody i odpowiednich cykli

Ubrania znacznie częściej kurczą się pod wpływem gorącej wody lub wysokich ustawień suszarki. Unikanie intensywnych cykli, szybkich wirowań i suszenia w wysokiej temperaturze również może zapobiec kurczeniu się. Użyj delikatnych cykli i umieść delikatne ubrania w siatkowej torbie na pranie dla dodatkowej ochrony. Podczas suszenia rozważ ustawienie niskiej temperatury lub suszenie na powietrzu. W razie wątpliwości należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na metce z opisem produktu.

Wybierz ustawienie suszenia w suszarce bębnowej

Suszenie odzieży w suszarce bębnowej lub na powietrzu może pomóc w zapobieganiu kurczeniu się ubrań poprzez minimalizowanie zużycia włókien tkaniny. Metka zawiera informacje o optymalnej temperaturze i ustawieniach suszarki, które pomogą uniknąć kurczenia się ubrań.

Unikaj nadmiernego suszenia prania

Suszenie w nadmiernych ilościach i wystawianie ubrań na długie cykle wysokiej temperatury może uszkodzić tkaniny i spowodować ich kurczenie się. Zamiast tego wybierz ustawienia suszenia w suszarce bębnowej lub na powietrzu w krótszych odstępach czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także