Balkon i ogródOgródSprytny trik ogrodników: zakopują całe jajka w ziemi, często z bananami!

Sprytny trik ogrodników: zakopują całe jajka w ziemi, często z bananami!

Sprytny trik ogrodników: zakopują całe jajka w ziemi, często z bananami!
Manuel

28.04.2022 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli masz własny ogródek, albo chociaż uprawiasz jakieś roślinki doniczkowe, to jest to trick, który na pewno warto spróbować. Wielu ogrodników w ziemi pod uprawianymi roślinami zakopuje surowe jajka, często z bananami.

Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Ale jaja...

Być może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale jajka i banany to jedne z najlepszych naturalnych nawozów, wspomagających rozwój wielu roślin. Od mniej więcej dekady użyźnianie nimi ziemi stało się bardzo popularne w niektórych częściach świata - zwłaszcza wśród ogrodników-hobbystów, którzy mają niewielkie uprawy i mogą sobie pozwolić na poświęcenie swoim roślinkom odrobiny więcej czasu.

Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Dużo dobrego dla roślinek

Co takiego zawierają jajka i banany? Te pierwsze mają cała gamę przydatnych składników odżywczych (m. in. miedź, fluor, żelazo, krzem, cynk), ale przede wszystkim ważny jest wapń, który dostarczają roślinom. Wzmacnia on łodygi, ściany komórek, a także powoduje, że roślina jest dużo bardziej odporna na sytuacje stresowe. Wapń jest niezbędny w przypadku uprawy pomidora - zapobiega zgniliźnie liści.

Z kolei banany są uważane za najlepsze organiczne źródło jednego z 3 najbardziej potrzebnych roślinom do rozwoju składników - mowa oczywiście o potasie. Posiadają go bardzo dużo, szacuje się, że 42% banana to potas. Dlatego tak dobrze wspomagają rozrost prawie wszystkich roślin.

Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Praktyczne wskazówki

"No dobrze, mam przygotowane jajka i banany, jak ich użyć?" - to bardzo proste: wystarczy, że w ziemi na głębokości ok. 25 cm (lub nieco większej) zakopiesz je pod rośliną/roślinkami - i to wszystko. Co jakiś czas możesz oczywiście zakopywać nowe jajko i nowego banana. Ważne jest natomiast, aby nie zakopywać ich zbyt płytko - gnijące jajko i banan wydzielają bardzo mocny i nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli nie stanowi on dla Ciebie problemu, to powinieneś wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie ściągnie do Twojego ogródka rożnego rodzaju szkodniki. Dodajmy jeszcze tylko, że banana i jajko można stosować także w doniczkach.

Inne sposoby

Jeśli nie chcesz zakopywać całego jajka i banana to i tak jest kilka pomniejszych tricków, które pomogą we wzroście Twoich roślin. Możesz zamiast jajka zakopać w ziemi tylko jego skorupki, najlepiej jak najmocniej pokruszone. Pewnych właściwości odżywczych roślinkom dostarczy również podlewanie ich wodą, w której wcześniej gotowały się jajka, albo taką, w której były zamoczone skórki od bananów.

unsplash
unsplash

Przeciwskazania

Jajek i skorupek jajek nie stosujemy dla roślin, których podłoże powinno być kwaśne! W przypadku kwiatów doniczkowych nie stosuj do paproci i azalii.

Znasz inne podobne sztuczki ogrodowe?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także