Jeśli zauważysz ją w swoim ogrodzie, nie zbijaj jej. Jest bardzo pożyteczna
Jeżeli zauważyłeś w swoim ogrodzie jaszczurkę, nie ma powodu do niepokoju. Wręcz przeciwnie, to powód do radości. Te mało rzucające się w oczy gady z łatwością uporają się z licznymi szkodliwymi owadami. Pamiętaj jednak o tym, że jaszczurka zwinka korzysta z częściowej ochrony gatunkowej. Dlatego nie zbliżaj się do niej za bardzo, aby jej nie skrzywdzić. Zachowaj ostrożność i w żadnym wypadku nie próbuj jej zabijać.
09.05.2024 15:22
Jaszczurki to małe gady, które zwykle zamieszkują łąki, pola oraz lasy. Nie zdziw się zatem, jeśli pewnego dnia zobaczysz jedną z nich w swoim ogrodzie. Zapewne szuka w nim ona schronienia. Pomimo że widok jaszczurki może wzbudzać niechęć lub nawet lęk, możesz być spokojny, nic ci z jej strony nie grozi. Co więcej, stworzenie to może okazać się bardzo użyteczne. Pomaga ono bowiem w walce ze szkodnikami, takimi jak ślimaki, gąsienice, czy wije.
Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo.
Jak wygląda jaszczurka zwinka?
Jaszczurka zwinka to niepozorny gad, który żyje zazwyczaj około 4 lata. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość niewiele mniejszą niż 30 cm. Zwinka występuje na terenie całego kraju. Jej ciało pokrywają łuski, które mogą mieć kolor zielony lub szarobrązowy. Dzięki takiemu ubarwieniu zlewa się ona z otoczeniem, przez co może być trudno widoczna. Choć skora tych jaszczurek wydaje się śliska, to w rzeczywistości jest chropowata. Zwinki posiadają długi ogon oraz ostre pazury, dzięki którym mogą się wspinać.
Mimo że na pierwszy rzut oka zwinka nie wygląda zbyt przyjaźnie, to nie ma powodu do obaw. Jest to niezwykle pożyteczny mieszkaniec łąk, polan i lasów, coraz częściej jednak odwiedzający również nasze działki i ogrody. Szukają w nich one schronienia przed drapieżnikami oraz pożywienia.
Jaszczurki uwielbiają skalniaki, na których mogą wygrzewać się w słońcu, wypatrując swoje ofiary. Żywią się one głównie pająkami, wijami, dżdżownicami, gąsienicami, ślimakami, stonogami i małymi jaszczurkami. Nie musisz obawiać się dzikich scen - jaszczurki pochłaniają swoje ofiary w całości. Pozwala im to na szybkie przyswojenie niezbędnych składników odżywczych, co ma duże znacznie, ponieważ dostęp do pożywienia może być nieregularny.
Zobacz również: Ostrożnie, toksyczne samce już w Polsce
Dlaczego pojawianie się jaszczurek w ogrodzie to powód do radości?
W naszym kraju występują tylko cztery gatunki jaszczurek. Jeśli w swoim ogrodzie zauważyłeś zwinkę, możesz się tylko cieszyć. Gad ten nie zagości w nim na stałe – zmienia bowiem miejsce pobytu co około dwa tygodnie. Jednak w trakcie pobytu w Twoim ogrodzie efektywnie zredukuje populację licznych szkodników, w tym ślimaków (w tym pomrowów) oraz gąsienic.
Zwinek nie trzeba się bać, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi ani ich życia. Nawet jeśli ich widok nie jest dla ciebie przyjemny, zachowaj spokój i pod żadnym pozorem nie wyrządzaj jej krzywdy. Jaszczurka zwinka korzysta z ochrony gatunkowej. Jej zabijanie jest zatem nie tylko nieetyczne i nieludzkie, ale także nielegalne i może wiązać się z wysokimi karami finansowymi.
Jakie kary grożą za zabicie jaszczurki zwinki?
Zabicie jaszczurki zwinki, a także innych gatunków objętych ochroną gatunkową, może wiązać się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody osoba, która nieumyślnie zabije zwierzę objęte ochroną, może zostać ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności, lub nawet pozbawieniem wolności do 2 lat. W przypadku umyślnego działania kary mogą być jeszcze bardziej surowe, włączenie z pozbawieniem wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.
Oprócz tego, na osobę, która zbije zwierzę objęte ochroną, mogą zostać nałożone dodatkowe sankcje, takie jak przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Sąd może nakazać także przywrócenie stanu poprzedniego, co w tym przypadku oznacza np. obowiązek rekultywacji siedliska czy wprowadzenia nowych osobników tego samego gatunku do środowiska, w celu zrekompensowania straconych jednostek populacji. W praktyce sąd zazwyczaj orzeka nawiązkę na rzecz funduszu ochrony przyrody lub odpowiedniej organizacji ekologicznej.