Do pralki zawsze wkładam worek foliowy. Siostra zobaczyła efekty i robi to samo
Jak nie zapchać filtra pralki? To nic trudnego. Wystarczy, że wykorzystasz prosty patent, który cieszy się coraz większą popularnością. Potrzebujesz zaledwie jednej rzeczy, którą na pewno masz w domu. Chodzi o... plastikową reklamówkę.
Filtr to jeden z najważniejszych elementów pralki. Wszystkie zanieczyszczenia osadzają się właśnie na nim, chroniąc pompę przed uszkodzeniem. Filtr zapycha się, jeśli nie jest czyszczony regularnie. Wówczas z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, który przechodzi na pranie. Wyjaśniamy, jak uniknąć zapchania filtra i jak wyczyścić go w najprostszy sposób.
Jak nie zapchać filtra pralki? Poznaj prosty sposób
Właściciele psów i kotów zgodnie przyznają, że sierść potrafi zapchać zarówno odkurzacz jak i pralkę. Można tego uniknąć — przynajmniej w przypadku tego drugiego urządzenia. Potrzebna będzie torebka foliowa. Wystarczy, że wrzucisz ją do bębna razem z brudnymi ubraniami i nastawisz program. W trakcie prania, na torebce osadzi się cała sierść. Ten patent stosuj wyłącznie wtedy, kiedy pierzesz ubrania w temperaturze do 40 stp. C. Wyższa temperatura może rozpuścić plastik. Jest jeszcze jeden sposób na pozbycie się nadmiaru sierści. Zamiast płynu do płukania, wlej do przegródki wodę wymieszaną z octem w proporcji 2:1. Ocet wykazuje działanie zmiękczające, antystatyczne i dezynfekujące. Naturalny płyn do płukania szczególnie docenią alergicy, bowiem jest całkowicie pozbawiony sztucznych składników, które mogą wywołać uczulenie. Jeśli boisz się, że zapach octu będzie wyczuwalny, dodaj do roztworu kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego.
Jak wyczyścić filtr od pralki?
Otwierasz pralkę, a z bębna wydobywa się nieprzyjemny zapach? Najprawdopodobniej doszło do zapchania filtra pralki. Jak rozwiązać ten problem? Musisz jak najszybciej go wyczyścić. Zanim się za to zabierzesz, podłóż pod pralkę stary ręcznik i miskę. Otwór klapkę i odkręć zawór filtra. W tym momencie, z odpływu może wypłynąć zastana woda. Kiedy woda przestanie lecieć, wyciągnij filtr. Zagotuj wodę, a do czystej miski wsyp opakowanie sody oczyszczonej i wlej 1/3 szklanki octu. Włóż do niej filtr i wlej gorącą wodę. Pozostaw go tak na 15 minut. Soda i ocet zdezynfekują powierzchnię filtra i pozbędą się z niego wiązek pleśni i grzybów. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu. W ten sposób uchronisz pralkę przed awarią.