PoradyLajfhakiDodaj do beczki z deszczówką. Szybko pozbędziesz się larw komarów

Dodaj do beczki z deszczówką. Szybko pozbędziesz się larw komarów

jak pozbyć się larw komarów z deszczówki fot. freepik / getty images
jak pozbyć się larw komarów z deszczówki fot. freepik / getty images
07.06.2023 10:05

Zbiornik na gromadzenie deszczówki to ekologiczne i tanie rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przydomowym ogródku. Jednak często po rozlaniu wody do konewek widać w niej pływające owady. Podpowiadamy, jak pozbyć się larw komarów z deszczówki.

Komary to najbardziej nieprzyjemne owady, których ugryzienia swędzą i są bolesne. Dodatkowo lubią one rozmnażać się w wodzie, przez co każdy zbiornik wodny jest przez nich uwielbiany do złożenia jaj. Dlatego często wybierają beczki lub mauzery na deszczówkę, a potem razem z wodą przemieszczają się na uprawy roślin i warzyw. Mimo to istnieje kilka skutecznych trików, aby szybko się ich pozbyć.

Jak pozbyć się larw komarów z deszczówki?

Najlepszym i najtańszym sposobem będzie wykorzystanie domowych preparatów, które nie wpłyną na zanieczyszczenie deszczówki. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

  • Olej roślinny nie służy tylko do smażenia potraw, ale sprawdzi się jako środek owadobójczy. Wystarczy dolać go do beczki, gdzie gromadzona jest woda, a larwy uduszą się w tłustej konsystencji oleju. Ten sposób działa, ponieważ olej nie rozpuszcza się w wodzie, tylko wytrąca tłuste oka na jej powierzchni. Kiedy larwy zginą, to wszystkie znajdą się na wierzchu i łatwo można je wyciągnąć przy użyciu np. sita.
  • Płyn do naczyń jest równie skutecznym środkiem, który zlikwiduje larwy komarów. Niekiedy wystarczy tylko 1 łyżka specyfiku na całą beczkę deszczówki. Ważne jest, aby wybrać płyn biodegradowalny, bo w przeciwnym razie woda nie będzie nadawać się do podlewania.
  • Jeśli powyższe metody nie działają i nadal w beczce z deszczówką gromadzą się larwy komarów, to użyj chemicznych środków. W wielu sklepach budowlanych i ogrodniczych są preparaty, które zwalczają larwy w wodzie np. oczkach wodnych. Warto dodać, że wszystkie są biodegradowalne i nie wyrządzą szkody roślinom oraz produkowane są na bazie białek. Najlepiej jest użyć 1 tabletkę specyfiku na 1 litr wody.
Water striders. Selective focus
Water striders. Selective focus

Jak uchronić deszczówkę przed larwami komarów?

Wystarczy przykryć beczkę, co jest najlepszym sposobem oszczędzającym nerwy. Można skorzystać z przeznaczonych do tego moskitier, a na rurę warto założyć siatkę z drobnych oczek. Natomiast jeśli larw komarów jest bardzo dużo, to wylej całą wodę z beczki.

jak pozbyć się larw komarów z deszczówki fot. freepik
jak pozbyć się larw komarów z deszczówki fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także