PoradyDodaj do wody i namocz w tym filtr do okapu. Po 30 minutach będzie jak nowy bez szorowania

Dodaj do wody i namocz w tym filtr do okapu. Po 30 minutach będzie jak nowy bez szorowania

Na filtrach okapu zwykle zastyga bardzo dużo tłuszczu parującego z gotowanych potraw. Nic dziwnego, że przywrócenie mu czystości nie jest najłatwiejszym zadaniem. Są jednak na to proste sposoby. Pokażemy ci, jak wyczyścić filtr do okapu bez szorowania. Ta czynność może być szybka i przyjemna.

Jak wyczyścić filtr do okapu? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić filtr do okapu? fot. genialne.pl
Manuel

24.03.2023 | aktual.: 24.03.2023 13:57

Metalowy wkład pochłaniacza trzeba niestety czyścić regularnie. Inaczej tłuszcz i wszelki brud zaschną na nim tak mocno, że nie będziesz w stanie dać mu rady. Jest to też ważne ze względu na działanie samego okapu. Mocno zabrudzony filtr, nie będzie w stanie odciągać powietrza w należyty sposób i stanie się właściwie bezużyteczny. Warto przy tym zaznaczyć, że filtr do okapu składa się zazwyczaj z dwóch części: kratki, która jest elementem stałym i filtra węglowego. To tę pierwszą się właśnie czyści i jest przez wiele osób po prostu nazywana filtrem. Filtr węglowy z kolei jest jednorazowy i po zużyciu należy go wyrzucić i wymienić na nowy (jego się nie czyści).

Jak wyczyścić filtr do okapu, fot. freepik
Jak wyczyścić filtr do okapu, fot. freepik

Jak wyczyścić filtr do okapu bez szorowania?

Są dwa skuteczne sposoby na wyczyszczenie filtru do okapu bez mozolnego szorowania jego powierzchni. Przy pierwszym będziesz potrzebował zmywarki, przy drugim wanny lub większej wanienki.

  • Mycie filtra w zmywarce. Wyjmij kratkę z okapu i połóż ją na górnej półce zmywarki (najlepiej na płasko). Nastaw zmywarkę na temperaturę przynajmniej 60 stopni Celsjusza, włóż tabletkę i uruchom cykl. Jeśli po myciu w zmywarce pozostaną jakieś resztki, to powinieneś być już w stanie je bardzo łatwo ściągnąć szorstką stroną gąbki do mycia naczyń lub czymś podobnym;
  • mycie filtra w wannie. Wanna lub wanienka musi być na tyle duża, abyś mógł położyć w niej na płasko filtr do okapu. Najpierw jednak przygotuj w niej roztwór składający się z ciepłej wody, dwóch łyżek sody, łyżki płynu do naczyń i łyżki pasty do zębów. Przemieszaj go tak, aby wszystkie składniki zdołały się połączyć, a następnie zanurz filtr. Pozostaw go tak na godzinę. Po tym czasie ewentualne resztki ściągnij szorstką stroną gąbki.

Jak często należy wymieniać filtry w okapie?

Filtry w okapach dzielimy na dwa typy: metalowe oraz z wkładem węglowym. Pierwszy jest wielokrotnego użytku. Należy myć go co miesiąc, by nie doprowadzić do trwałego zatkania siatki. Taki filtr wymaga wymiany tylko wtedy, gdy przez dłuższy okres nie jest czyszczony. Drugi, z aktywnymi wkładami z węgla, należy wymieniać raz lub dwa razy w roku.

Kamień nie osadza się na kranie! Wystarczy wetrzeć w niego ten płyn