Dodaj do wody i umyj szafki kuchenne. Mole będą omijać je z daleka
Mole spożywcze to problem, który raz na jakiś czas pojawia się w niemal każdym domu. I kiedy już się pojawią nieraz trudno jest się ich trwale pozbyć. Za chwilę pokażemy Ci tani i prosty sposób na to, jak pozbyć się moli raz na zawsze.
04.03.2023 15:17
Jak pozbyć się moli w kuchni lub spiżarni?
Opróżnij dotknięty obszar całkowicie. Usuń każdą puszkę, pudełko, torbę lub butelkę. Po drodze zwróć uwagę na woreczki z larwami pozostawione przez dorosłe osobniki. Zwróć też uwagę na małe otwory w opakowaniach. Pamiętaj, że ścigasz nie tylko same mole spiżowe, ale także ich larwy. Sprawdź więc pod pokrywkami słoików; mole są znane z tego, że składają tu jaja. Jeśli zamierzasz zatrzymać słoiki, które były przechowywane w zagrożonym obszarze, umyj je pod gorącą wodą z mydłem w połączeniu ze szczotką do czyszczenia.
Następnie pozbądź się wszelkich suchych produktów z otwartym opakowaniem. I zdecydowanie wyrzuć wszystkie pudełka lub torby, w których znajdują się dziury, których nie zrobiłeś. Przejrzyj te rzeczy dokładnie: Jeśli widziałeś choćby jednego mola w pobliżu pewnej szafki, to musisz się liczyć z tym, że wszystkie nieszczelne opakowania w tym obszarze mogły zostać odwiedzone przez mole.
Pozbywamy się moli i ich larw
Odkurz odkurzaczem każdy najmniejszy zakątek szafki. Po zakończeniu opróżnij worek próżniowy i wynieś śmieci na zewnątrz (nie trzymaj ich w koszu!). Teraz weź ze swojej szafki ocet jabłkowy lub zwykły. Jest to świetny tani i skuteczny produkt przeciwko molom. Sporządź roztwór z octu i ciepłej wody w proporcjach 50/50. Jeśli możesz, dodaj olejek z mięty pieprzowej do mieszanki. Następnie dokładnie umyj wnętrze szafki lub innego pomieszczenia dotkniętego przez mole.
To sprawi, że mole będą się trzymały z daleka
Ocet możesz też wykorzystać do odstraszenia moli, jeśli nieświadomie przegapiłeś jakieś miejsce. Wystarczy, że porozstawiasz małe pojemniczki z octem w dotkniętych molami szafkach. Warto także w tym przypadku dodać olejek z mięty pieprzowej. Niektórzy polecają dodanie kilku kropel olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego lub cytrusowego, ale zdaniem wielu ekspertów olejek z mięty pieprzowej sprawdza się w przypadku moli najlepiej. W takich warunkach mole nie będą się czuły komfortowo i nie będą chciały się rozwijać, jeśli tylko będą w stanie się wydostać z szafki, to bardzo chętnie poszukają innego miejsca. Być może już poza Twoim domem.