PoradyDodaj do wody i umyj szafki kuchenne. Mole będą omijać je z daleka

Dodaj do wody i umyj szafki kuchenne. Mole będą omijać je z daleka

Jak pozbyć się moli? fot. freepik
Jak pozbyć się moli? fot. freepik
Manuel
04.03.2023 15:17

Mole spożywcze to problem, który raz na jakiś czas pojawia się w niemal każdym domu. I kiedy już się pojawią nieraz trudno jest się ich trwale pozbyć. Za chwilę pokażemy Ci tani i prosty sposób na to, jak pozbyć się moli raz na zawsze.

Jak pozbyć się moli w kuchni lub spiżarni?

Opróżnij dotknięty obszar całkowicie. Usuń każdą puszkę, pudełko, torbę lub butelkę. Po drodze zwróć uwagę na woreczki z larwami pozostawione przez dorosłe osobniki. Zwróć też uwagę na małe otwory w opakowaniach. Pamiętaj, że ścigasz nie tylko same mole spiżowe, ale także ich larwy. Sprawdź więc pod pokrywkami słoików; mole są znane z tego, że składają tu jaja. Jeśli zamierzasz zatrzymać słoiki, które były przechowywane w zagrożonym obszarze, umyj je pod gorącą wodą z mydłem w połączeniu ze szczotką do czyszczenia.

Następnie pozbądź się wszelkich suchych produktów z otwartym opakowaniem. I zdecydowanie wyrzuć wszystkie pudełka lub torby, w których znajdują się dziury, których nie zrobiłeś. Przejrzyj te rzeczy dokładnie: Jeśli widziałeś choćby jednego mola w pobliżu pewnej szafki, to musisz się liczyć z tym, że wszystkie nieszczelne opakowania w tym obszarze mogły zostać odwiedzone przez mole.

Pozbywamy się moli i ich larw

Odkurz odkurzaczem każdy najmniejszy zakątek szafki. Po zakończeniu opróżnij worek próżniowy i wynieś śmieci na zewnątrz (nie trzymaj ich w koszu!). Teraz weź ze swojej szafki ocet jabłkowy lub zwykły. Jest to świetny tani i skuteczny produkt przeciwko molom. Sporządź roztwór z octu i ciepłej wody w proporcjach 50/50. Jeśli możesz, dodaj olejek z mięty pieprzowej do mieszanki. Następnie dokładnie umyj wnętrze szafki lub innego pomieszczenia dotkniętego przez mole.

jak pozbyć się moli, fot. freepik
jak pozbyć się moli, fot. freepik

To sprawi, że mole będą się trzymały z daleka

Ocet możesz też wykorzystać do odstraszenia moli, jeśli nieświadomie przegapiłeś jakieś miejsce. Wystarczy, że porozstawiasz małe pojemniczki z octem w dotkniętych molami szafkach. Warto także w tym przypadku dodać olejek z mięty pieprzowej. Niektórzy polecają dodanie kilku kropel olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego lub cytrusowego, ale zdaniem wielu ekspertów olejek z mięty pieprzowej sprawdza się w przypadku moli najlepiej. W takich warunkach mole nie będą się czuły komfortowo i nie będą chciały się rozwijać, jeśli tylko będą w stanie się wydostać z szafki, to bardzo chętnie poszukają innego miejsca. Być może już poza Twoim domem.

Zobacz triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także