PoradyDodaj garść do pojemnika, zanim posadzisz w nim pomidory. To je wzmocni

Dodaj garść do pojemnika, zanim posadzisz w nim pomidory. To je wzmocni

Jak przygotować donice pod warzywa fot. getty images
Jak przygotować donice pod warzywa fot. getty images
Manuel
19.04.2023 09:37

Jeśli nie masz własnego ogródka, ale za to masz kawałek wolnej przestrzeni w mieszkaniu, to możesz się zdecydować na jakąś niewielką uprawę w swoim domu. Podpowiemy ci, jak przygotować donice pod warzywa i doradzimy, jakie warto hodować w takich warunkach.

Uprawa w doniczkach nie jest dla warzyw czymś naturalnym, nie wszystkie więc nadają się do takich warunków. Ale jest też wiele warzyw, które tak dobrze się w doniczkach przyjmują, że nawet początkująca osoba nie będzie miała z poradzeniem sobie z tym zadaniem. Kluczowe jest tutaj odpowiednie przygotowanie donic pod uprawę.

Które warzywa warto uprawiać w doniczkach?

Oto warzywa, które najlepiej sprawdzają się w takich warunkach:

 • ogórki,
 • cukinie,
 • pomidory (zwłaszcza mniejsze odmiany, które nie rosną zbyt wysoko),
 • sałata,
 • rukola,
 • szczypiorek,
 • fasola,
 • bób,
 • papryka,
 • cebula dymka,
 • pietruszka,
 • bazylia.

Poza tym bardzo popularne w ostatnich latach staje się uprawianie także truskawek i poziomek. One również w donicach bardzo dobrze się przyjmują.

jak przygotować donice pod warzywa, fot. getty images
jak przygotować donice pod warzywa, fot. getty images

Jak przygotować donice pod warzywa?

W donicach sadzimy z reguły warzywa pochodzące z rozsady. Zakładamy, że już masz odpowiednią, dorodną sadzonkę, która rosła w mniejszym pojemniku na parapecie lub w innym miejscu. Najpierw musisz przygotować odpowiednio donicę. Na samo dno połóż grys, żwirek lub keramzyt. Zapewni to korzeniom roślin właściwy drenaż i uchroni je przed gniciem od nadmiaru wody i chorobami z tym powiązanymi. Wykonaj też przy tym kilka otworów w dnie doniczki, aby woda, której korzenie nie zdołają wchłonąć, mogła swobodnie odpływać przez nie. Co do gleby, którą wypełnisz doniczkę, to w przypadku większości warzyw warto jest zdecydować się na taką, której pH będzie neutralne, a zarazem ziemia (lub jej odpowiednik) będzie bogata w składniki odżywcze i sole mineralne. Odpowiednie mieszanki powinieneś bez problemu dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Ziemię pod warzywa w donicy dobrze jest wymieszać z obornikiem granulowanym. Wtedy warzywa będą miały odpowiednie składniki w glebie już od samego początku.

jak przygotować donice pod warzywa, fot. getty images
jak przygotować donice pod warzywa, fot. getty images

Jak sadzić uprawy w donicach?

Tutaj najczęstszym błędem jest sadzenie zbyt wielu roślin w jednej doniczce. Wystrzegaj się tego, bo warzywa często potrzebują dość sporo miejsca, jeśli mają się naprawdę dobrze rozwinąć. Przyjmuje się, że dla pomidorów optymalna jest donica o średnicy 25-40 cm i głębokości 20 cm. Ogórki potrzebują donicy mającej 10-20 litrów. Papryka z kolei 5-10 litrów. Jeżeli chcesz sadzić sadzonki prawie że jedną koło drugiej, to sprawdza się to praktycznie jedynie w przypadku sałaty i szczypiorku. Po posadzeniu pamiętaj o regularnym podlewaniu. Przyglądaj się często swoim roślinom, czy nie są przesuszone i nie potrzebują wody. Warto także rozważyć nawożenie ich odżywkami, które zrobisz sam lub zakupisz w sklepie.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także