PoradyDodaj jeden składnik do wody, wrzosy będą bujnie rosły i kwitły jak nigdy!

Dodaj jeden składnik do wody, wrzosy będą bujnie rosły i kwitły jak nigdy!

Czym podlewać wrzosy? Fot. Freepik
Czym podlewać wrzosy? Fot. Freepik
Manuel

24.10.2022 21:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzosy stają się coraz popularniejszą ozdoba wielu ogrodów. I nic dziwnego, to piękne i mało wymagające kwiaty. Czym podlewać wrzosy by rosły bujne i wspaniale się rozwijały w naszym ogrodzie?

Romantyczne kwiaty,  nie tylko z dzikich pól

Wrzosy to nisko rosnące, wiecznie zielone krzewy, występujące zazwyczaj na wrzosowiskach i torfowiskach. Istnieje kilka różnych typów, które kwitną w różnych porach roku na różne kolory, w tym biały, różowy, fioletowy i czerwony. Wszystkie kwitną na glebach kwaśnych, choć niektóre są bardziej tolerancyjne dla gleb obojętnych i zasadowych. Kwitnące zimą i wiosną wrzosy stanowią ważne wczesne źródło pożywienia dla pszczół.

Wrzosy ogólnie należą do trzech blisko spokrewnionych rodzajów - Calluna, Erica i Daboecia. Aby je rozróżnić, należy spojrzeć na ich liście: Calluna ma małe, łuskowate liście, Erica ma igiełkowate liście, a Daboecia ma małe, owalne do lancetowatych liście. Wrzosy Calluna kwitną latem i jesienią. Te kwasolubne gatunki potrzebują lekkiej, piaszczystej, ale bogatej w składniki odżywcze gleby o pH 6,5 lub niższym. Wrzosy Erica kwitną zazwyczaj zimą i wiosną (istnieją gatunki kwitnące latem). Są one bardziej tolerancyjne w stosunku do gleb o odczynie obojętnym lub zasadowym i dobrze rosną w glebie o pH 7 lub wyższym, o ile gleba została wzbogacona w substancje organiczne. Wrzosy Daboecia kwitną wiosną, latem lub jesienią (w zależności od gatunku) i potrzebują piaszczystej, kwaśnej gleby, aby dobrze się rozwijać.

Czym podlewać wrzosy, fot. freepik
Czym podlewać wrzosy, fot. freepik

Czym podlewać wrzosy i jak uprawiać roślinę wrzosowatą?

Aby uzyskać najlepsze wyniki, uprawiaj wrzosy w kwaśnej, swobodnie opadającej glebie w pełnym słońcu. Wszystkie wrzosy dobrze czują się w kwaśnej glebie, w pełnym słońcu lub półcieniu. Chociaż kwitnące zimą i wiosną Erica carnea i Erica darleyensis oraz kwitnąca latem Erica vagans tolerują glebę o odczynie obojętnym lub zasadowym (o pH 7 lub wyższym). Zwłaszcza jeśli gleba została wzbogacona o dobrze sproszkowane substancje organiczne, takie jak obornik lub kompost.

Do podlewania najlepsza jest deszczówka. Woda z kranu ma niewłaściwe dla wrzosów pH. Ale jeśli już chcesz używać wody z kranu, dodaj do niej cytryny. To znacznie obniży pH wody i wtedy będzie idealna dla wrzosów!

Jak sadzić wrzosy?

Posadź wrzosy na tej samej głębokości, na której rosły w poprzedniej donicy, delikatnie usztywnij glebę wokół rośliny i dobrze podlej, najlepiej wodą deszczową. Dobrze jest dodać ściółkę z kawałków kory lub pleśni z liści, aby powstrzymać chwasty i utrzymać kwasowość gleby. Rośliny wrzosowate wymagają bardzo mało pielęgnacji. Wrzosy uprawiane w doniczkach wymagają nawożenia przede wszystkim w okresie wzrostu. Należy wybrać nawóz przeznaczony dla roślin wrzosowatych i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na butelce lub opakowaniu. Aby utrzymać wysoki poziom składników odżywczych w glebie, utrzymać jej pH i poprawić strukturę, należy co roku ją ściółkować. Wrzosy kwasolubne należy ściółkować glebą liściową lub okruchami kory, a wrzosowate tolerujące zasady - dobrze sproszkowanym obornikiem lub kompostem.

Czym podlewać wrzosy, fot. freepik
Czym podlewać wrzosy, fot. freepik

Możliwe problemy z uprawą wrzosów

Wrzosy generalnie rzadko są kłopotliwe w uprawie, o ile gleba spełnia ich wymagania. Jeśli jednak stanie się zbyt zasadowa, liście wrzosów mogą zżółknąć. W takim przypadku pod koniec marca lub na początku kwietnia należy zasilić roślinę nawozem erozyjnym, a następnie ściółkować ją liśćmi lub kawałkami kory.

Problemy ze storczykiem? Obejrzyj poniższy materiał:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także