PoradyDodaj ten jeden produkt do wody, a Twoje rodzinne kryształy będą błyszczeć jak nigdy

Dodaj ten jeden produkt do wody, a Twoje rodzinne kryształy będą błyszczeć jak nigdy

Jak czyścić kryształy fot. genialne.pl
Jak czyścić kryształy fot. genialne.pl
31.12.2022 11:23

Kryształowe szklanki czy kieliszki wyglądają wyjątkowo eleganckie. A żyrandole dodadzą blasku każdemu pomieszczeniu. Czy wiesz jak czyścić kryształy?

Są osoby, które uwielbiają kryształowe naczynia, wazony czy karafki. Takie przedmioty kojarzą się głównie z okresem PRL, kiedy stały praktycznie w każdym domu. Jednak dziś wciąż po nie sięgamy. I nic w tym dziwnego, gdyż prezentują się dużo lepiej od szkła. Dodatkowo urzekają swoją pięknie dekorowaną powierzchnią. Jeżeli chcesz zachować blask kryształów na dłużej, to koniecznie naucz się o nie właściwie dbać.

Jak czyścić kryształy fot. genialne.pl
Jak czyścić kryształy fot. genialne.pl

Jak należy czyścić kryształowe wyroby?

Przede wszystkim nie wkładaj kryształów do zmywarki. Silny strumień wody może porysować i uszkodzić ich powierzchnię. Musisz wiedzieć, że kryształowe wyroby się bardziej podatna na uszkodzenia niż szklane przedmioty.

Karafki, misy czy wazony myj w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Może być płyn do mycia naczyń. Uważaj przy tym, aby kryształy nie wyślizgnęły Ci się z rąk. Pod wpływem wody stają się wyjątkowo śliskie. I do czyszczenia nie używaj ciepłej wody. Wówczas ich powierzchnia zmatowieje. Kierując się tą zasadą, w kryształowych naczyniach nigdy nie podawaj gorących napojów czy potraw. One również sprawią, że szklanki zmatowieją.

Jak pozbyć się zacieków z powierzchni kryształów?

Wszelkie smugi możesz szybko usunąć. Do zimnej wody dodaj trochę octu i w takiej kąpieli zanurz kryształowe wyroby. Później pozwól im wyschnąć. A kiedy już będą suche, wypoleruj je szmatką.

jak czyścić kryształy, fot. Unsplash
jak czyścić kryształy, fot. Unsplash

Co zrobić, żeby kryształy odzyskały blask?

Matowe kieliszki czy wazony nie wyglądają szczególnie zachęcająco i ładnie. Jak przywrócić im pierwotny blask? Jest na to patent. Najpierw szmatkę zwilż lekko zimną wodą, a później nabierz na nią drobnoziarnistą sól. Takim preparatem poleruj powierzchnię wszystkich matowych kryształów. Czynność powtarzaj do momentu, aż osiągniesz zadowalający efekt. Na koniec naczynia umyj w zimnej wodzie z dodatkiem detergentu.

Jak wyczyścić karafkę?

Karafki czy wazony z wąską szyjką są wyjątkowo uciążliwe w czyszczeniu. Dlatego do ich wnętrza wrzuć:

  • obierki ziemniaków,
  • ryż,
  • sól lub
  • skorupki jaj.

Następnie wlej wodę i odczekaj kilka godzin. Po tym czasie opróżnij naczynie, wypłucz w zimnej wodzie i wpoleruj.

Szalone triki z ubraniami, które naprawdę działają

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także