Dom modułowy przypominający Minionka? Oto innowacja w architekturze
Jeśli uwielbiasz żółte animowane stworzonka o nazwie Minionki, to z pewnością projekt który za chwilę zobaczysz przypadnie Ci do gustu. Bert to nowy, modułowy projekt mieszkań, którego inspiracją byli bohaterowie popularnej animacji!
12.07.2019 10:01
Bert to projekt austriackiego studia architektonicznego Precht. Domy powstały w taki sposób, aby zabawnym kształtem zachęcać ludzi do bycia bliżej natury i zieleni - wszystko przez duże okrągłe okna, które mają przypominać ciekawskie oczy dzieci. Przez sympatyków projekt modułowych domków został nazwany Minionkiem - wszystko za sprawą okien, które przypominają charakterystyczne okulary żółtych bohaterów animacji.
Twórcy sami przyznają, że dużą inspiracją do stworzenia tego projektu była przede wszystkim kultura i tradycja, ale także sztuka, literatura, natura i... filmy animowane. Sama nazwa Bert pochodzi z kultowej Ulicy Sezamkowej. Zespół architektów chciał stworzyć figlarny projekt, który swoim wyjątkowym wyglądem i konwencjonalną budową, będzie zbliżał mieszkańców domu do zobaczenia tego "co w trawie piszczy", a dokładniej - jak wygląda życie bliżej natury.
Dom modułowy Bert - czyli jak dokładnie wygląda projekt
Każdy element modułu zostaje wykonany w fabryce. W późniejszym kroku zostaje on zamontowany na miejscu wskazanym przez inwestora. Każdy moduł można postawić na kilka różnych sposobów - architekci bardzo chcieli postawić na niezależność oraz zabawę podczas konstruowania Berta. W ten sposób dom może być parterowy, piętrowy lub całkowicie rozbudowany na boczne sektory.
Twórcy chcieli także, aby każdy projekt nieco różnił się od siebie. Architekci podkreślają, że obecnie na całym świecie budynki wyglądają bardzo podobnie i ujednolicają wszystkie miasta. Według twórców działających w Precht, przez wiele lat architektura kształtowała się poprzez zysk i chciwość, a to sprawiło, że projektanci stali się leniwi oraz znudzeni rutyną.
Dom modułowy przyjazny środowisku
Projekt stworzony przez austriackie studio ma być domem jak zaskakującym, ale także przyjaznym dla środowiska. Dlatego też projektanci zdecydowali się na wykorzystanie energii naturalnej np. poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Kolejnym równie intrygującym i genialnym pomysłem jest rozwiązanie dotyczące toalet kompostujących - oznacza to, że będą one montowane wraz z systemem zamiany odchodów na kompost.
Dom modułowy - co znajdziemy w środku?
Tak naprawdę ile i jakich pomieszczeń znajdzie się w środku zależy tylko od wykorzystanych modułów. W domku mogą znaleźć się zarówno tylko najbardziej podstawowe pomieszczenia tj. kuchnia, łazienka, sypialnia, salon. Można także stworzyć bardziej zaawansowane konstrukcje poprzez dodanie biblioteki czy kolejnych pomieszczeń. W ten sposób klienci mogą decydować o wielkości, kosztach budowy oraz rozmieszczeniu pomieszczeń.
Bert został stworzony z myślą o domku na drzewie, które zostało ukształtowane przez las. Podobnie jak pień drzewa, budynek łączy się z glebą na minimalnej powierzchni. Duże okna z drewnianym wykończeniem mają tworzyć przytulną i rodzinną atmosferę, zaś ciemne tkaniny wykorzystane w środku domków nasuwają na myśl jaskinię - wszystko aby być jak najbliżej natury.