NewsyPomóż przetrwać pszczołom i zbuduj swój własny domowy ul. Fantastyczna inicjatywa sklepu Ikea

Pomóż przetrwać pszczołom i zbuduj swój własny domowy ul. Fantastyczna inicjatywa sklepu Ikea

Jak co roku 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. To dobra okazja, aby zrobić coś dobrego dla tych pracowitych owadów.

genialne.pl
genialne.pl

space10/instagram
space10/instagram

Trudne życie pszczół

W naszym kraju żyje 470 gatunków pszczół. To właśnie dzięki nim możemy rozkoszować się smakiem miodu, owoców i warzyw, ale także nosić bawełniane ubrania. Szacuje się, że ponad 87% wszystkich gatunków roślin jest zapylana właśnie przez pszczoły (w tym również bawełna). Niestety każdego roku wiele ich siedlisk jest niszczona. Przyczynia się do tego rozwój miast, wypalanie traw oraz częste koszenie trawników. Jak pomóc przetrwać tym owadom? Ikea znalazła na to sposób.

space10/instagram
space10/instagram

Ikea dba o owady

Ikea wraz z, powołanym przez siebie do życia, laboratorium i studiem projektowym - SPACE10 stworzyła projekt domowego ula. Bee Home to drewniana konstrukcja, którą można postawić w ogrodzie, na działce, balkonie czy przymocować do drzewa.

space10/instagram
space10/instagram

Pierwszy ul

Każdy jest w stanie zbudować swój własny domek. Aby tego dokonać wystarczy wejść na stronę internetową BEEHOME. Tam zdecydujesz jaką wielkość i wygląd będzie miał Twój ul oraz z ilu modułów będzie się składał. Następnie pobierzesz swój projekt w formie pliku cyfrowego z dokładnymi wymiarami oraz instrukcją jak samodzielnie wykonać ul. Jeśli nie jesteś typem złotej rączki, to możesz poprosić o pomoc wykwalifikowanego stolarza. ;)

space10/instagram
space10/instagram

Mieszkanie dla pszczół samotnic

Pomysł domowych uli powstał głównie z myślą o pszczołach samotnicach. Te owady nie żyją w koloniach, a każdy osobnik jest niezależny i samodzielny. Swoje gniazda zakładają w pniach drzew, pęknięciach powstałych w drewnianych ścianach czy pustych łodygach roślin. Bee Home będzie dla nich doskonałym mieszkaniem. ;)

space10/instagram
space10/instagram

Za projekt domowego ula odpowiadało studio Bakken & Bæck oraz niemiecka artystka - Tanita Klein.

space10/instagram
space10/instagram

Zainteresował Cię pomysł domowego ula?

Studio projektowe zamienia plastikowe odpady w designerskie przedmioty. Pochwała recyklingu!

genialne
genialne