PoradyPrzepis na domowy osuszacz powietrza. Pozbywa się zbędnej wilgoci i kosztuje grosze

Przepis na domowy osuszacz powietrza. Pozbywa się zbędnej wilgoci i kosztuje grosze

Przepis na domowy osuszacz powietrza. Pozbywa się zbędnej wilgoci i kosztuje grosze
Manuel

22.12.2022 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wilgoć jest częstym problemem w mieszkaniach zimą. No bo co zrobić jeśli nie chcemy ani wietrzyć i wpuszczać zimna, ani wydawać sporych pieniędzy na osuszacz powietrza? Okazuje się, że ten ostatni można zrobić samemu i będzie to kosztowało grosze.

Domowej roboty osuszacz powietrza

Jeśli doświadczasz dodatkowej wilgoci w jakiejkolwiek części swojego domu, to te opcje są dużo tańsze niż profesjonalne urządzenie osuszające powietrze.

Sól kamienna

Najpopularniejszym osuszaczem powietrza domowej roboty jest ten, który działa najlepiej - sól kamienna. Zupełnie naturalnie pochłania ona wilgoć z powietrza, co czyni ją doskonałym wyborem do użycia w walce z wilgocią. Aby zrobić osuszacz z soli kamiennej (zwanej też czasem chlorkiem sodu), będziesz potrzebował dużego worka tejże i dwóch 20 l. wiader. Jedno i drugie powinieneś być w stanie znaleźć w sklepie z narzędziami.

Najpierw wywierć kilka małych otworów w jednym z wiader wzdłuż boków i dna. Włóż je do środka drugiego wiadra. Teraz wypełnij wiadro aż do samej góry solą kamienną. Umieść je w pomieszczeniu domu, które chcesz osuszyć. Zacznie ono zbierać wodę, a ta będzie kapać przez otwory wewnętrznego wiadra. Woda będzie się wtedy zbierać wewnątrz zewnętrznego wiadra, zatrzymując nadmiar wilgoci. Będziesz musiał opróżnić pojemnik, gdy wypełni się wodą, a także uzupełnić sól kamienną, jeśli zauważysz, że jej poziom jest niski.

osuszacz powietrza, fot. freepik
osuszacz powietrza, fot. freepik

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań, a osuszanie powietrza jest jednym z nich. Ponieważ jest tak niedroga i łatwa do znalezienia w sklepie, stanowi świetny wybór.

Chociaż soda oczyszczona jest świetną opcją dla walki z wilgocią, to działa tylko na małym obszarze. Ta metoda jest idealna dla mniejszej przestrzeni - takiej jak pojedyncza szafka, a nie cały pokój. Zdobądź małą miskę, która zmieści się w szfce czy innym meblu gdzie gromadzi się wilgoć. Wypełnij miskę do pełna dużą ilością sody oczyszczonej. Umieść miskę w miejscu, które chcesz osuszyć. Soda stwardnieje, ponieważ wchłania wilgoć, więc co jakiś czas będziesz musiał ją wymienić na świeżą.

Węgiel drzewny

Węgiel drzewny również pochłania wilgoć z powietrza, co czyni go świetnym wyborem. Osuszacze z węgla drzewnego działają po umieszczeniu ich na średniej powierzchni, co czyni je świetnym wyborem dla łazienki, piwnicy, strychu lub szafy. Najpierw zdobądź dużą, czystą puszkę, na przykład dużą puszkę po kawie. Upewnij się, że ma ona pokrywę. Użyj śrubokręta, aby wybić otwory z boku i w pokrywie puszki. Włóż węgiel drzewny do środka i załóż pokrywkę. Umieść swój domowej roboty osuszacz powietrza w obszarze, z którego chcesz usunąć wilgoć. Przypuszczalnie będziesz chciał wymienić swój węgiel drzewny w ciągu kilku miesięcy na nowy węgiel drzewny, rozpoczynając proces osuszania ponownie.

Zobacz też, jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także