PoradyWystarczą 2 składniki, aby pozbyć się kurzu na dłużej. Spryskaj meble, a prędko nie wróci

Wystarczą 2 składniki, aby pozbyć się kurzu na dłużej. Spryskaj meble, a prędko nie wróci

domowy płyn antystatyczny, fot. Genialne.pl
domowy płyn antystatyczny, fot. Genialne.pl
02.06.2023 16:05

Kurz to problem, który powraca jak bumerang. Walka z nim zwykle ogranicza się do usuwania go za pomocą ściereczki, a wcale nie musi tak być. Jest prosty sposób, by ograniczyć jego ilość na meblach. Domowy płyn antystatyczny sprawi, że drobinki przez dłuższy czas nie będą osadzały się na ich powierzchni.

Kurz to pył, który powstaje ze sproszkowanych ziarenek piasku, ziemi i innych drobinek. Składa się głównie z substancji organicznych i nieorganicznych oraz mikroorganizmów, które żywią się m.in. ludzkimi włosami czy sierścią zwierząt. Całkowite usunięcie go z domu jest niemożliwe, ale możesz spróbować ograniczyć jego powstawanie i zastosować prosty domowy preparat, dzięki któremu nie będzie osadzał się na powierzchni mebli.

Jak kurz wpływa na organizm człowieka?

Kurz jest częstą przyczyną alergii. Może powodować trudności z oddychaniem, katar, kaszel oraz łzawienie oczu. Alergicy często mają złe samopoczucie i obniżoną odporność. Odczuwają też przewlekłe zmęczenie oraz bóle głowy. Nieleczona alergia może prowadzić natomiast do o wiele poważniejszych dolegliwości, np. atopowego zapalenia skóry czy astmy oskrzelowej.

Domowy płyn antystatyczny uchroni meble przed kurzem na dłużej. Fot. Genialne.pl
Domowy płyn antystatyczny uchroni meble przed kurzem na dłużej. Fot. Genialne.pl

Jak ograniczyć powstawanie kurzu w domu?

Aby ograniczyć ilość kurzu w domu, możesz oczywiście zainwestować w specjalistyczny pochłaniacz. Nie jest to jednak najtańsza opcja (taki sprzęt kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych). Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz wypróbować domowe sposoby, które w zdecydowanej większości są darmowe. Przede wszystkim regularnie sprzątaj. Zaczynaj od góry, czyli szaf i szafek, a następnie stopniowo schodź w dół — do podłóg. Nie zapomnij o myciu paneli oraz płytek, które zabezpieczy je przed ponownym osadzaniem się kurzu. Dobrą metodą jest chowanie książek i bibelotów w przeszklonych witrynach, do których nie wpadają drobinki kurzu. Niektórzy stawiają również na grube zasłony, które ograniczają wpadanie kurzu do mieszkania, gdy okna są otwarte. Minusy tego rozwiązania to zaciemnienie pomieszczeń oraz konieczność prania zasłon raz w miesiącu. Dobrym sposobem na ograniczenie osadzania się kurzu na meblach jest również domowy płyn antystatyczny. Poniżej wyjaśniamy, jak go zrobić.

Domowy płyn antystatyczny to jeden ze sposobów ograniczenia kurzu. Fot. Genialne.pl
Domowy płyn antystatyczny to jeden ze sposobów ograniczenia kurzu. Fot. Genialne.pl

Jak zrobić domowy płyn antystatyczny?

Płyn antystatyczny to środek, który ogranicza osiadanie kurzu na powierzchni mebli. Możesz wykonać go samodzielnie, wykorzystując jedynie płyn do płukania. Wystarczy połączyć 1 nakrętkę preparatu z 1 l wody i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Nanoś mieszankę na półki, szafki i inne powierzchnie, a następnie przecieraj szmatką. Pozbędziesz się kurzu i sprawisz, że meble przez dłuższy czas będą odporne na jego osiadanie. Dodatkową korzyścią z zastosowania tej metody będzie ładny zapach unoszący się w sprzątanych pomieszczeniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także