PoradyPosypuję tym ziemię, gdy w doniczce pojawia się pleśń. Ratuję tak roślinę, bez przesadzania

Posypuję tym ziemię, gdy w doniczce pojawia się pleśń. Ratuję tak roślinę, bez przesadzania

Pleśń w ziemi w doniczce fot. Genialne.pl
Pleśń w ziemi w doniczce fot. Genialne.pl
Manuel

04.11.2022 12:35, aktual.: 04.11.2022 14:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pleśń w ziemi w doniczce to spory kłopot dla każdej pani domu przyozdabiającej swoje gniazdko w większe ilości kwiatów. Jest to na szczęście też problem, któremu dość łatwo jest zaradzić.

Dlaczego w moich doniczkach pojawiła się pleśń?

Możesz znaleźć pleśń na glebie roślin doniczkowych po wniesieniu ich na zimę, lub może ona też rosnąć w pojemnikach, które są wewnątrz przez cały rok. Pleśń pojawia się w glebie z wielu powodów. Grzyby, jeśli pojawią się na roślinkach domowych są zawsze oznaką, że w jakiś sposób nie zapewniasz im właściwych warunków do rozwoju. Dobrze jest w takich sytuacjach od razu interweniować, zanim problem stanie się poważniejszy.

Pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne
Pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne

Tak zapobiegniesz pojawieniu się pleśni w doniczce

Stale wilgotna gleba tworzy środowisko dla rozwoju pleśni. Zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby może pomóc w ochronie przed chorobą. Zarodniki pleśni mogą nadal żyć w glebie po usunięciu skażonej rośliny. Dlatego gleba powinna być zawsze pasteryzowana przed sadzeniem.

W każdym przypadku ponownego użycia ziemi z poprzedniego sezonu, należy podgrzać glebę w piekarniku, aby zabić wszelkie szkodliwe patogeny, zanim wykorzystamy ją do sadzenia roślin doniczkowych. To prosty i skuteczny sposób, który znały już nasze mamy i babcie. Świetnie się sprawdza i doskonale zabezpiecza ziemię i roślinki, które później w niej zasadzisz, czy przesadzisz.

pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne
pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne

Jeśli biały nalot zdążył się już pojawić, oddziel go od ziemi, a następnie najzwyczajniej w świecie zutylizuj go. Teraz pozbawioną go ziemię rozsyp na blachę. Włóż ją do piekarnika rozgrzanego do 90°C. Piecz ją przez minimum 30 minut (ale raczej też niewiele dłużej, bo ją spalisz). W tym czasie dobrze jest ją z kilka razy przemieszać. Tak przygotowana ziemia będzie wolna od pleśni, w tym także licznych, niewidocznych gołym okiem zarodków. A jako bonus możesz potraktować to, że przy okazji pozbędziesz się i innych szkodników, które potencjalnie mogły się w ziemi znajdować.

pleśń w doniczce, fot. freepik
pleśń w doniczce, fot. freepik

Pleśń w ziemi w doniczce - jak się jej pozbyć, jeśli się już pojawi?

Jest cały szereg sposobów pozwalających pozbyć się grzyba z doniczek. Podajemy poniżej jedne z najprostszych, a zarazem skutecznych zdaniem wielu ogrodników i ekspertów:

  • przesadź roślinę do sterylnej ziemi doniczkowej;
  • wysusz swoją ziemię doniczkową w bezpośrednim świetle słonecznym;
  • usuń pleśń z rośliny i spryskaj ją środkiem grzybobójczym;
  • dodaj naturalny środek anty-grzybiczny do gleby swoich roślin;
  • zawsze przesadzaj nowe rośliny natychmiast do sterylnej gleby;

Cynamon na pleśń

Jeżeli nie chcesz zmieniać gleby, ani stosować chemicznych środków grzybobójczych, posyp pleśń cynamonem. Jego właściwości przeciwgrzybicze w naturalny sposób powinny uratować Twoje rośliny.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także