Posypuję tym ziemię, gdy w doniczce pojawia się pleśń. Ratuję tak roślinę, bez przesadzania
Pleśń w ziemi w doniczce to spory kłopot dla każdej pani domu przyozdabiającej swoje gniazdko w większe ilości kwiatów. Jest to na szczęście też problem, któremu dość łatwo jest zaradzić.
Dlaczego w moich doniczkach pojawiła się pleśń?
Możesz znaleźć pleśń na glebie roślin doniczkowych po wniesieniu ich na zimę, lub może ona też rosnąć w pojemnikach, które są wewnątrz przez cały rok. Pleśń pojawia się w glebie z wielu powodów. Grzyby, jeśli pojawią się na roślinkach domowych są zawsze oznaką, że w jakiś sposób nie zapewniasz im właściwych warunków do rozwoju. Dobrze jest w takich sytuacjach od razu interweniować, zanim problem stanie się poważniejszy.
Tak zapobiegniesz pojawieniu się pleśni w doniczce
Stale wilgotna gleba tworzy środowisko dla rozwoju pleśni. Zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby może pomóc w ochronie przed chorobą. Zarodniki pleśni mogą nadal żyć w glebie po usunięciu skażonej rośliny. Dlatego gleba powinna być zawsze pasteryzowana przed sadzeniem.
W każdym przypadku ponownego użycia ziemi z poprzedniego sezonu, należy podgrzać glebę w piekarniku, aby zabić wszelkie szkodliwe patogeny, zanim wykorzystamy ją do sadzenia roślin doniczkowych. To prosty i skuteczny sposób, który znały już nasze mamy i babcie. Świetnie się sprawdza i doskonale zabezpiecza ziemię i roślinki, które później w niej zasadzisz, czy przesadzisz.
Jeśli biały nalot zdążył się już pojawić, oddziel go od ziemi, a następnie najzwyczajniej w świecie zutylizuj go. Teraz pozbawioną go ziemię rozsyp na blachę. Włóż ją do piekarnika rozgrzanego do 90°C. Piecz ją przez minimum 30 minut (ale raczej też niewiele dłużej, bo ją spalisz). W tym czasie dobrze jest ją z kilka razy przemieszać. Tak przygotowana ziemia będzie wolna od pleśni, w tym także licznych, niewidocznych gołym okiem zarodków. A jako bonus możesz potraktować to, że przy okazji pozbędziesz się i innych szkodników, które potencjalnie mogły się w ziemi znajdować.
Pleśń w ziemi w doniczce - jak się jej pozbyć, jeśli się już pojawi?
Jest cały szereg sposobów pozwalających pozbyć się grzyba z doniczek. Podajemy poniżej jedne z najprostszych, a zarazem skutecznych zdaniem wielu ogrodników i ekspertów:
- przesadź roślinę do sterylnej ziemi doniczkowej;
- wysusz swoją ziemię doniczkową w bezpośrednim świetle słonecznym;
- usuń pleśń z rośliny i spryskaj ją środkiem grzybobójczym;
- dodaj naturalny środek anty-grzybiczny do gleby swoich roślin;
- zawsze przesadzaj nowe rośliny natychmiast do sterylnej gleby;
Cynamon na pleśń
Jeżeli nie chcesz zmieniać gleby, ani stosować chemicznych środków grzybobójczych, posyp pleśń cynamonem. Jego właściwości przeciwgrzybicze w naturalny sposób powinny uratować Twoje rośliny.