PoradyWkładam pod pościel i śpię spokojnie. To mój sposób na pluskwy

Wkładam pod pościel i śpię spokojnie. To mój sposób na pluskwy

domowy sposób na pluskwy fot. genialne.pl / AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
domowy sposób na pluskwy fot. genialne.pl / AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Manuel

03.02.2023 13:22

Pluskwy to paskudne robale, które trudno jest wytępić, gdy się już przedostaną do Twojego domu. Są jednak 2 przyprawy, których zapachu te stworzenia się niezmiernie boją. Zaraz pokażemy Ci tani, domowy sposób na pluskwy.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwy to malutkie owady, które żywią się krwią ludzi lub zwierząt. Mogą żyć w Twoim łóżku, meblach, dywanie, ubraniach i innych rzeczach, a najbardziej aktywne są w nocy. Są płaskie, owalne i mają czerwonobrązowy kolor. Pluskwy nie mają skrzydeł, więc polegają na zwierzętach lub ludziach, którzy przenoszą je z jednego miejsca na drugie. Zazwyczaj dostają się do Twojego domu po całonocnej podróży - poprzez Twój bagaż lub ubranie. Mogą też dostać się do domu, jeśli przyniesiesz używane meble, które są nimi zarażone. Mogą również podróżować z jednego mieszkania do drugiego, jeśli budynek lub hotel jest zarobaczony. Co gorsza pluskwy mogą przeczekać kilka tygodni bez pożywiania się. Może to utrudnić zauważenie, że w Twoim domu są te małe paskudztwa. W rzeczywistości, może upłynąć kilka tygodni zanim zdasz sobie sprawę, że masz z nimi problem. Co więcej pluskwy mogą się bardzo szybko rozmnażać. Samica może składać jaja co 3 do 4 dni.

domowy sposób na pluskwy fot.  AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via
domowy sposób na pluskwy fot. AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via

Domowy sposób na pluskwy - tak je zabijesz...

Możesz z różnych powodów nie chcieć sięgać po specjalistyczne sklepowe środki, aby zwalczyć pluskwy w swoim domu. Być może mas małe dzieci i boisz się używać silnych środków chemicznych w swoich czterech ścianach. Albo po prostu nie chcesz wydawać na to zbyt wiele pieniędzy. Dobrym sposobem na zabicie pluskiew jest potraktowanie ich parą wodną lub wrzątkiem. Wysoka temperatura je bardzo skutecznie zabija. I to zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja przez nie składane. Dobrze jest wiec umyć wszystkie powierzchnie, które zostały nimi zakażone za pomocą myjki parowej lub podobnego urządzenia. Ostatecznie możesz też zakasać rękawy i puścić w ruch własne dłonie uzbrojone w myjkę. Wszystko natomiast, co jesteś w stanie władować do pralki, po prostu wypierz. Koniecznie na ustawieniu wyższym niż standardowe 60°C.

...a tak je wykurzysz, z trudno dostępnych miejsc

Czasem wyczyszczenie jakiejś powierzchni parą wodną z różnych powodów nie jest łatwe. Wtedy warto użyć podstępu i zdać się na jedną z przypraw, która odstrasza pluskwy swoim zapachem. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli kurkuma, a także goździki. Wystarczy, że rozsypiesz którąś z nich w miejscu, z którego chcesz przegonić pluskwy. Pamiętaj jednak, że przyprawa ich nie zabije, tylko spowoduje, że przeniosą się gdzieś indziej.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także