PoradyLajfhakiDomowy sposób na wciornastki, który szybko działa

Domowy sposób na wciornastki, który szybko działa

domowy sposób na wciornastki fot. getty images
domowy sposób na wciornastki fot. getty images

29.04.2023 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wciornastki to malutkie owady, które są szkodnikami i żerują na naszych roślinach domowych. Bardzo łatwo jest je rozpoznać, ponieważ na liściach zostawiają srebrne plamki. Warto wytępić je na początku samej infekcji. Poznaj ten domowy sposób na wciornastki.

Szkodniki te potocznie nazywane są przecinkami i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami ciała do 2 mm oraz wydłużonym, oraz płaskim odwłokiem. Posiadają też dwie pary skrzydeł, które zakończone są frędzlami. Najczęściej wciornastki mają kolor żółty lub brązowy. Naukowcy liczą, że istnieje około 5500 podgatunków wciornastków, które występują na całym globie. Ciekawostką jest fakt, że mogą też atakować rośliny ogrodowe oraz szklarniowe.

Jak rozpoznać atak wciornastek na swoich roślinach?

Wciornastki żywią się przede wszystkim pyłkiem roślin, natomiast ich larwy preferują tkankę liści lub łodygi, dzięki czemu zauważyć możemy liczne ubytki na roślinie. Wciornastki pozbawiają rośliny płynu komórkowego, powodując srebrne plamy na wierzchniej części liścia i czarne kropki od jego dołu. Ślina przecinków ma w składzie trujące substancje, które deformują pędy i kwiaty roślin, przez co mogą doprowadzić zaatakowaną roślinę do uschnięcia. Zauważenie tych szkodników na wczesnym etapie infekcji jest bardzo trudne, jednak jeśli podejrzewasz atak wciornastek, zaobserwuj liście rośliny przez kilka dni. Na brzegach liści znajdować się mogą ciemnobrązowe regularne plamki, są to odchody przecinków. Wtedy masz pewność, że na twojej roślinie zagościły wciornastki.

Roślina do sypialni, fot. Freepik
Roślina do sypialni, fot. Freepik

Domowy sposób na wciornastki

Na początek oddziel zainfekowane rośliny od zdrowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Najbardziej naturalnym i skutecznym sposobem jest woda w połączeniu z mydłem potasowym. Preparat ten przygotuj w proporcji 8 g rozpuszczonego mydła na 500 ml wody. Następnie przelej preparat do butelki z atomizerem i spryskuj roślinę przez 3-4 dni. Jeśli twoja roślina jest duża, przygotuj mieszankę z 4 łyżek oliwy z oliwek, kilku kropel płynu do naczyń oraz 2 l ciepłej wody. Stosuj tak samo, jak specyfik z mydła przez 3 dni.

freepik.com
freepik.com

Czosnek, pokrzywa i cebula jako straszaki na wciornastki

Przygotuj naturalny wywar z 500 g pokrzywy i 150 g świeżo przeciśniętego czosnku, które zalej 2 litrami ciepłej wody. Jeśli akurat nie masz czosnku, użyj cebuli, która również się świetnie sprawdzi do tej mikstury.

5 NATURALNYCH sposobów na MSZYCE - [płyn do naczyń, cytryna, aspiryna, olejek, czosnek]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także