PoradyDomowy spray odstraszający sarny. Ekologiczny sposób i kosztuje grosze

Domowy spray odstraszający sarny. Ekologiczny sposób i kosztuje grosze

Co odstrasza sarny Fot. toddhaimanlandscapedesign / genialne.pl
Co odstrasza sarny Fot. toddhaimanlandscapedesign / genialne.pl
Manuel
11.08.2022 11:43

Napracowałeś się nad tym, żeby mieć piękny ogród, w którym miło spędza się czas i można się też nim pochwalić przed znajomymi i nagle zauważasz, że masz nieprzewidziany problem z gośćmi z lasu. Co odstrasza sarny? Jak sprawić, żeby nie chciały "zaglądać" do naszego ogrodu?

"O, sarenka! Jak się NIE cieszę..."

Dla wielu właścicieli domów wiejskich lub podmiejskich, dawno minęły dni, kiedy widząc jelenia albo sarnę w pobliżu swojej posesji cieszyli się z tego. Obecnie wielu właścicielom podnosi się na ich widok ciśnienie krwi. Wiedzą bowiem, że dzikie zwierzęta z lasu "odwiedzają" ich po to, by schrupać ich starannie pielęgnowane kwiaty, krzewy, a nawet drzewka. W wielu miejscach sarny stały się poważnym utrapieniem, grożąc zniszczeniem zadbanych i starannie pielęgnowanych przydomowych ogródków i podwórek.

Co odstrasza sarny?

Oto najlepsze sposoby na to, by trzymały się z daleka.

Użyj zapachowych środków odstraszających

Dostępnych jest wiele środków zapachowych, które obiecują utrzymać sarny z dala od Twojego ogrodu. Najlepsze z nich zawierają prawdziwy lub symulowany mocz drapieżników polujących na sarny i jelenie. Są one często sprzedawane jako środki odstraszające o szerokim działaniu, skutecznych także na króliki, szopy i wiewiórki.

W innych (często tańszych) repelentach użyto nie lubianych przez sarny przypraw lub ekstraktów ze zgniłych jaj. Pamiętaj, że taki spray odstraszający musi być ponownie stosowany na rośliny po każdym deszczu. Nie wystarczy tylko spryskać ziemię; repelentami zapachowymi należy spryskać wszystkie gałęzie znajdujące się do 180 cm nad ziemią. Dobrym pomysłem jest posiadanie kilku różnych preparatów zapachowych i ich rotacja, aby zapobiec przyzwyczajeniu się jeleni do jednego zapachu i uodpornieniu się na niego.

Co odstrasza sarny, fot. Freepik
Co odstrasza sarny, fot. Freepik

Użyj środków odstraszających za pomocą ruchu i dźwięku

Jelenie nie lubią nagłego, nieznanego im ruchu, dlatego ogrody z wiatrakami zasilanymi energią słoneczną, urządzeniami typu "strach na wróble" lub lampami aktywowanymi ruchem mogą skutecznie odstraszyć jelenie i sarny. Nawet dzwonki wiatrowe mogą odstraszyć jelenie.

Jeśli zbyt wiele dźwięków nie jest przyjemne dla Ciebie lub Twoich sąsiadów, istnieją również ultradźwiękowe urządzenia zasilane małymi panelami słonecznymi i aktywowane przez czujniki ruchu. Wysoki dźwięk nie jest słyszalny dla ludzi, ale jest niezwykle nieprzyjemny dla saren i jeleni. Zraszacze wodne połączone z czujnikami ruchu również mogą być bardzo skuteczne w utrzymywaniu tych zwierząt  z dala.

Piesek na podwórku

Obecność prawie każdego psa może być skutecznym odstraszaczem saren i  jeleni. Nawet jeśli Twój pies nie nie jest zbyt aktywny, ani nie wydaje się groźny, to już zapach psiego moczu wokół podwórka w wielu przypadkach skutecznie odstrasza jelenie i sarny. Oczywiście psiak też może być źródłem zniszczeń na podwórku, ale nawet podstawowe szkolenie powinno temu zapobiec.

Domowe sposoby na sarny

Możesz też użyć domowych środków odstraszających sarny. Sprawdzi się tu zawieszanie na drzewach pasków nasączonych płynem do zmiękczania tkanin. Skuteczne jest także spryskiwanie roślin mieszanką ostrej papryki, czosnku i zgniłych jaj. Dobrze działa również umieszczanie wokół ogrodu szmat nasączonych amoniakiem i układanie wokół ogrodu woreczków z ludzkimi włosami.

Co odstrasza sarny Fot. Freepik
Co odstrasza sarny Fot. Freepik

Jakie zapachy odstraszają sarny?

Sarny, poza wymienionymi wyżej domowymi trikami, nie lubią, a wręcz unikają zwykłego mydła w kostce. Zwykłego, to znaczy takiego, który zawiera tallow. Dodatkowo mydło powinno intensywnie pachnieć. Internauci najczęściej wymieniają mydło Irish Spring, do kupienia w niektórych miejscach przez Internet.

Tallow to łój, a sodium tallowate, używany jeszcze często w mydłach w kostce, to sól sodowa tłuszczu zwierzęcego. Łój w takich mydłach to tłuszcz zwierzęcy z resztek niewykorzystanych w przemyśle mięsnym. Sarny i zresztą zające też, uciekają od zapachu takiego mydła.

Choć można się zastanawiać, czy to właśnie tallow odstrasza skutecznie zwierzęta, czy inny składnik mydła w kostce, faktem jest, że wiele osób chwali tą metodę.

Domowy przepis na ogrodzenie w płynie

Spryskanie granicy ogrodu domowym sprayem z powodzeniem zastępuje sklepowe zapachowe środki odstraszające. Użycie sprayu tworzy zapachową barierę, którą i sarny i zające, nie chcą pokonywać. Oto przepis:

  • 2 jajka
  • 4 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 1 łyżka płynu do naczyń ekologicznego (bez chemii) lub mydła w płynie bez chemii
  • 10-20 kropli olejku goździkowego — opcjonalnie
  • 5 litrów wody

Rozbij jajka i połącz je z czosnkiem i wodą w wiadrze. Przykryj miksturę i wystaw ją na słońce na 24-48 godzin. Tak, by sfermentowała i stała się naprawdę skuteczna. Potem odcedź kawałki czosnku, dodaj płyn do naczyń i olejek goździkowy.

Umieść taki gotowy płyn w opryskiwaczu i spryskaj obficie każdy obszar ogrodu. Możesz zrobić oprysk też między rabatkami z warzywami.  Roślinom taki oprysk nie szkodzi. Po silnym deszcze zastosuj ponownie.

Warto więc połączyć wszystkie wyżej wymienione metody, a sarny i jelenie będą omijać Twój ogródek z daleka.

A tutaj przeczytasz o tym ile wody potrzebuje trawnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także