PoradyRobię zalewajkę i wkładam do lodówki. To, co mam 14 dni później, nie ma sobie równych

Robię zalewajkę i wkładam do lodówki. To, co mam 14 dni później, nie ma sobie równych

Domowy środek do czyszczenia wykonasz z 2 składników. Fot. Genialne.pl
Domowy środek do czyszczenia wykonasz z 2 składników. Fot. Genialne.pl
28.08.2023 09:40

Masz już dość szafek zapchanych sklepowymi detergentami? Zrób domowy środek do czyszczenia! Jest tani i uniwersalny, a do tego bardzo skuteczny. Wystarczy wykorzystać 1 kuchenny odpad, a szybko zapomnisz o chemicznych preparatach, których używałeś dotychczas.

Osobny środek do mycia wanny, osobny do toalety, kolejny do mycia okien, a jeszcze inny do kuchenki i zlewu kuchennego... Nasze szafki uginają się od licznych chemicznych preparatów do mycia różnych powierzchni. A gdyby tak zastąpić je wszystkie 1 uniwersalnym płynem? Jeśli masz dość wydawania kroci na detergenty, możesz zrobić domowy środek do czyszczenia. Sporo dzięki temu zaoszczędzisz.

Dlaczego warto zrobić domowy środek do czyszczenia?

Sklepowa chemia bywa bardzo żrąca. Oczywiście dzięki temu łatwo usuwa zabrudzenia, ale może również zaszkodzić naszemu zdrowiu. Kontakt z bardzo silnymi środkami może powodować podrażnienia skóry czy reakcje alergiczne. Poza tym chemiczne preparaty są bardzo obciążające dla środowiska naturalnego. Domowy środek to ekologiczna alternatywa dla chemii. Jest w pełni naturalny, a do tego znacznie tańszy od detergentów dostępnych w sklepach. Spory zapas przygotujesz już za kilka złotych. Wystarczy sięgnąć po 2 składniki, w tym 1 kuchenny odpad. Ten prosty preparat jest uniwersalny, więc przyda się do czyszczenia różnych zabrudzeń w łazience oraz w kuchni.

Domowy środek do czyszczenia zastąpi kilka chemicznych preparatów. Fot. Freepik
Domowy środek do czyszczenia zastąpi kilka chemicznych preparatów. Fot. Freepik

Z czego zrobić domowy środek do czyszczenia?

Jeśli wyciskałeś sok z cytryny, nie wyrzucaj skórek. Doskonale sprawdzą się jako baza do naszego preparatu. Cytryna, dzięki zawartości kwasu, ma właściwości czyszczące oraz wybielające. Właśnie dlatego świetnie radzi sobie z usuwaniem różnego rodzaju zabrudzeń czy osadu z kamienia. Aby dodatkowo wzmocnić jej działanie, potrzebny jest ocet. Wszystko, co musisz zrobić, by stworzyć domowy środek do czyszczenia, to umieścić skórki cytrusów w słoiku i zalać octem. Następnie zamknij naczynie i wstaw na 2 tygodnie do lodówki. Po upływie tego czasu zlej płyn do butelki ze spryskiwaczem i zacznij używać go w czasie sprzątania. Szybko przekonasz się, że masz do dyspozycji bardzo silny, naturalny środek czyszczący.

Domowy środek do czyszczenia zrobisz ze skórek od cytryny. Fot. Pixabay
Domowy środek do czyszczenia zrobisz ze skórek od cytryny. Fot. Pixabay

Jak inaczej zrobić środek czyszczący ze skórek od cytryny?

Jeśli nie chcesz czekać 2 tygodnie lub nie lubisz zapachu octu, możesz stworzyć uniwersalny preparat do sprzątania w inny sposób. Wrzuć skórki od cytryny do blendera i zmiel je. Następnie przerzuć je na sitko i dokładnie wyciśnij sok. Dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę soli kuchennej oraz 3 łyżki alkoholu. Wymieszaj wszystkie składniki i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Gotowe! Możesz myć tym preparatem toaletę, wannę, baterię prysznicową, kuchenkę, a nawet zlew kuchenny. Wszystkie nieczystości szybko znikną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także