Domowy trik, który zatrzyma dracenę przed gubieniem liści. Nie będą już usychać

Domowy trik, który zatrzyma dracenę przed gubieniem liści. Nie będą już usychać

26.01.2023 20:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dlaczego dracena gubi liście i zaczyna wyglądać niezdrowo? Poznaj najważniejsze przyczyny i uratuj swoje rośliny doniczkowe.

Dracena to lubiana roślina, gdyż wygląda dość egzotycznie. Co ciekawe jest sukulentem, a w naturalnych warunkach można ją spotkać w Meksyku, Afryce, Australii, Wyspach Kanaryjskich oraz Azji. Chociaż na kuli ziemskiej występuje kilkadziesiąt gatunków dracen, to w uprawie domowej królują trzy.

  • Dracena obrzeżona: pochodzi z Madagaskaru. Jej największą ozdobą są długie, cienkie liście, które mają ostre końcówki. Są zebrane w dekoracyjne pióropusze.
  • Dracena wonna: zwana jest także smokowcem wonnym. Ma lancetowate liście, które wyrastają z grubszego pędu i tworzą parasol.
  • Dracena Sandera: przypomina szczęśliwego bambusa i pochodzi z Azji. Uważana za roślinę przynoszącą szczęście, pomyślność i zdrowie. Jej dużym plusem jest również to, że preferuje lekko zacienione stanowiska.
dlaczego dracena gubi liście, fot. Freepik
dlaczego dracena gubi liście, fot. Freepik

Dlaczego dracenie opadają liście?

Tego stanu rzeczy może być kilka powodów.

  • Draceny uwielbiają ciepło. Dlatego temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się doniczki nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeżeli tak się dzieje, to dracena traci liście. Źle działa na nią zimne oraz suche powietrze.
  • Kiedy donice ustawimy zbyt blisko grzejnika lub w miejscu bezpośredniego padania promieni słonecznych, to na dracenę również bardzo źle wpłynie.
  • Kolejnym powodem utraty liści może być niewłaściwe podlewanie. Draceny nie lubią nadmiaru wilgoci. Dlatego należy je nawadniać z umiarem i oszczędnie. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego, kiedy roślina przechodzi w okres spoczynku.
dlaczego dracena gubi liście, fot. Freepik
dlaczego dracena gubi liście, fot. Freepik

Domowy nawóz dla draceny

Raz na dwa tygodnie dobrze jest zafundować dracenie dawkę nawozu. Dzięki temu pobudzisz ją do wzrostu. Odpowiedni specyfik możesz kupić w sklepie. Ale zdecydowanie lepiej jest go zrobić samodzielnie w domu. Wówczas zaoszczędzisz pieniądze. Weź łyżkę żelatyny (zawiera pożądany przez rośliny azot) i rozpuść ją w szklance gorącej wody. Następnie tą miksturę rozcieńcz jeszcze trzema szklankami chłodnej wody. Tak przygotowanym nawozem podlewaj roślinę.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także