Domowy trik, który zatrzyma dracenę przed gubieniem liści. Nie będą już usychać
Dlaczego dracena gubi liście i zaczyna wyglądać niezdrowo? Poznaj najważniejsze przyczyny i uratuj swoje rośliny doniczkowe.
Dracena to lubiana roślina, gdyż wygląda dość egzotycznie. Co ciekawe jest sukulentem, a w naturalnych warunkach można ją spotkać w Meksyku, Afryce, Australii, Wyspach Kanaryjskich oraz Azji. Chociaż na kuli ziemskiej występuje kilkadziesiąt gatunków dracen, to w uprawie domowej królują trzy.
- Dracena obrzeżona: pochodzi z Madagaskaru. Jej największą ozdobą są długie, cienkie liście, które mają ostre końcówki. Są zebrane w dekoracyjne pióropusze.
- Dracena wonna: zwana jest także smokowcem wonnym. Ma lancetowate liście, które wyrastają z grubszego pędu i tworzą parasol.
- Dracena Sandera: przypomina szczęśliwego bambusa i pochodzi z Azji. Uważana za roślinę przynoszącą szczęście, pomyślność i zdrowie. Jej dużym plusem jest również to, że preferuje lekko zacienione stanowiska.
Dlaczego dracenie opadają liście?
Tego stanu rzeczy może być kilka powodów.
- Draceny uwielbiają ciepło. Dlatego temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się doniczki nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeżeli tak się dzieje, to dracena traci liście. Źle działa na nią zimne oraz suche powietrze.
- Kiedy donice ustawimy zbyt blisko grzejnika lub w miejscu bezpośredniego padania promieni słonecznych, to na dracenę również bardzo źle wpłynie.
- Kolejnym powodem utraty liści może być niewłaściwe podlewanie. Draceny nie lubią nadmiaru wilgoci. Dlatego należy je nawadniać z umiarem i oszczędnie. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego, kiedy roślina przechodzi w okres spoczynku.
Domowy nawóz dla draceny
Raz na dwa tygodnie dobrze jest zafundować dracenie dawkę nawozu. Dzięki temu pobudzisz ją do wzrostu. Odpowiedni specyfik możesz kupić w sklepie. Ale zdecydowanie lepiej jest go zrobić samodzielnie w domu. Wówczas zaoszczędzisz pieniądze. Weź łyżkę żelatyny (zawiera pożądany przez rośliny azot) i rozpuść ją w szklance gorącej wody. Następnie tą miksturę rozcieńcz jeszcze trzema szklankami chłodnej wody. Tak przygotowanym nawozem podlewaj roślinę.