W Ugandzie budują domy z ekologicznej cegły. Powstaje z lokalnej gleby
W Ugandzie bardzo brakuje mieszkań. Trzy firmy połączyły swoje siły i postanowiły stworzyć ludziom miejsce do życia.
24.05.2022 11:33
Zapotrzebowanie na domy
Szacuje się, że w Ugandzie, z każdym rokiem, rośnie zapotrzebowanie na 200 tys. nowych mieszkań. Trzy firmy, Marc Thorpe Design & Architecture (projektanci), Échale International (przedsiębiorstwo zajmujące się budownictwem socjalnym) i Stage Six (specjaliści od franczyzy) postanowiły coś z tym zrobić. Wspólnymi siłami stworzyły projekt Dom w Kampali. Zakłada on budowę 10 domów na obrzeżach stolicy Ugandy.
Cegła z lokalnej gleby
Domy mają zostać wykonane z nowatorskiego materiału zwanego EcoBlock. To ekologiczna cegła wykonana w 90% z lokalnej gleby, a w 10% z mieszanki wody, wapna, cementu i piasku. Dzięki temu jest bardziej odporna na zniszczenia niż bloczki betonowe, a przy jej produkcji wytwarza się o 30% mniej dwutlenku węgla. Dodatkowo jest dobrym izolatorem termicznym i chroni wnętrze przed przenikaniem hałasów z zewnątrz.
Lokum dla biedniejszych
Pierwszy etap projektu ma zostać ukończony latem 2022 roku (nie wykluczona jest budowa kolejnych osiedli). Domy będą stanowiły schronienie dla biedniejszych rodzin.
Praktyczne rozwiązania
Domy mają składać się z trzech sypialni, salonu, kuchni oraz dwóch łazienek. Na dachu zostaną zamontowane panele słoneczne. Będzie także możliwość zbierania deszczówki (dobre źródło wody podczas suchych dni). Projektanci nie zapomnieli również o zacienionym tarasie, a także piecu opalanym drewnem. Stanie on na świeżym powietrzu w sąsiedztwie kuchni.
Co sądzisz o idei domów z cegły ekologicznej?