PoradyLajfhakiDostałeś na Walentynki roślinę w kształcie serca? To Hoya Kerrii - tak o nią zadbaj

Dostałeś na Walentynki roślinę w kształcie serca? To Hoya Kerrii - tak o nią zadbaj

hoja kerrii fot. freepik
hoja kerrii fot. freepik
13.02.2023 19:42

Hoya kerrii to roślinka, którą najczęściej sprzedaje się w okresie okołowalentynkowym. Chętnie ją wybieramy ze względu na to, że jest stosunkowo niewielka oraz ma urzekający kształt serduszka. Jej na wskroś oryginalny wygląd sprawia, że na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że jest to sztuczny kwiat – jednak nie, to właśnie jej wyjątkowy urok. Kiedy dostaniemy ją w prezencie, często zastanawiamy się, jak pielęgnować hoję sercowatą – czy ma jakieś inne wymagania niż reszta kwiatków?

Zwykle kupujemy ją w postaci pojedynczego, skórzastego, intensywnie zielonego listka w kształcie serduszka, ukorzenionego w doniczce na krótkim ogonku. Jednak jej pełna sylwetka kreśli się jako okazałe pnącze, osiągające długość nawet 4 metrów! Lecz czy ten nasz jeden listeczek będzie w stanie osiągnąć taką formę?

hoja kerrii fot. freepik
hoja kerrii fot. freepik

Musiałby zostać posadzony razem z fragmentem pędu, co zdarza się rzadko. Po czym poznać, czy kupujemy sam liść czy sadzonkę? Fragment Hoji sercowatej, z którego może rozwinąć się pełna postać tej rośliny, będzie droższy niż stricte ozdobne serce w doniczce. Zwykle ma też dwa listki zamiast jednego.

hoja kerrii fot. freepik
hoja kerrii fot. freepik

Jak pielęgnować hoję sercowatą?

Jeśli jest to sam listek - wystarczy zapewnić mu dostęp do światła i wody. Będzie zielony do maksymalnie dwóch lat, później niestety zmarnieje.

Jeśli zaś jest to listek z fragmentem łodygi - przy odpowiedniej pielęgnacji wypuści pęd, którego absolutnie nie wolno przycinać. To na nim później pojawią się kolejne liście.

  • Zadbaj o to, by miała rozproszone światło oraz stałą temperaturę pokojową.
  • Po zakupie przesadź ją do większej doniczki z drenażem oraz zapewnij jej próchnicze, bardzo przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże.
  • Hoya kerrii to sukulent, magazynuje wodę w łodygach i liściach. Nie wolno jej więc przelewać, to największa krzywda, jaką można jej zrobić. Podlewaj ją regularnie, ale dopiero wtedy, kiedy zauważysz, że ziemia wokół niej lekko przyschła.
  • Od czasu do czasu zraszaj ją przegotowaną wodą – lubi wilgotne powietrze.
  • Jeśli chcesz, by zakwitła, absolutnie nie przycinaj jej pnączy, kiedy nagle zaczną bardzo szybko rosnąć. To znak, że Hoja przygotowuje się do wypuszczenia kwiatków!
Obraz

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także