PoradyDostałeś paczkę zaadresowaną do Ciebie, której nie zamawiałeś? Szybko zrób tę jedną rzecz

Dostałeś paczkę zaadresowaną do Ciebie, której nie zamawiałeś? Szybko zrób tę jedną rzecz

co zrobić, jeśli dostałem niezamówioną paczkę? fot. freepik
co zrobić, jeśli dostałem niezamówioną paczkę? fot. freepik
Manuel
13.02.2023 19:02

Słyszysz niespodziewanie dzwonek do drzwi. Otwierasz i ku Twojemu zdziwieniu kurier wręcza Ci do rąk przesyłkę. Tyle, że Ty nie pamiętasz, abyś cokolwiek kupował w ostatnim czasie. A na pewno nie to, co właśnie dostałeś. Co zrobić, jeśli dostałem niezamówioną paczkę?

Co zrobić, jeśli dostałem niezamówioną paczkę od kuriera?

W 99% przypadków są 2 możliwe przyczyny tego, że przed Twoimi drzwiami stoi kurier i próbuje Ci wręczyć coś, czego nie zamawiałeś. Bardzo dużo zależy od tego, czy na owej paczce znajduje się tylko Twój adres i nieznane Ci imię i nazwisko oraz inne dane osobowe. Czy może jest inaczej i oprócz samego adresu zamieszkania jakieś Twoje dane są poprawne. Ta druga sytuacja jest dużo poważniejsza. Ale zacznijmy od tej pierwszej, bo to swojego rodzaju nowa moda wśród nieuczciwych sprzedawców.

Co zrobić jeśli dostałem niezamówioną paczkę, fot. freepik
Co zrobić jeśli dostałem niezamówioną paczkę, fot. freepik

Dane teleadresowe

Może się więc zdarzyć, że dostaniesz przesyłkę kurierską, ale na karteczce z danymi teleadresowymi nic się nie będzie zgadzać. Z wyjątkiem samego adresu zamieszkania. Wtedy możesz być o tyle spokojny, że oznacza to prawdopodobnie, że Tobie samemu nic nie grozi, ani nie dzieje się nic złego z Twoim kontem. Prawdopodobnie jakaś firma rozpoczynająca swoją działalność na danym serwisie wysłała większą ilość paczek pod różne dość przypadkowe adresy, żeby potem z kont, które kontroluje, móc sobie powystawiać pozytywne opinie. Nic więc złego Tobie się nie stanie, niezależnie od tego, czy taką paczkę odbierzesz, czy nie.

Warto jednak taką sytuację danemu serwisowi zgłosić (do Biura Obsługi Klienta lub choćby na infolinię), bo jest to po prostu oszustwo i nieuczciwa praktyka. Zgodnie z prawem możesz też zatrzymać zawartość paczki. Ale bądź ostrożny, produkty w środku przypuszczalnie są bardzo niskiej jakości, albo nie takiej, jaka jest podana na opakowaniu. Taki proceder musi się nieuczciwej firmie przecież opłacać.

Co zrobić, jeśli na niezamówionej paczce są moje dane osobowe?

To znacznie poważniejsza sytuacja. To prawdopodobnie oznacza, że ktoś włamał Ci się na konto i ma (lub miał przez jakiś czas) do niego dostęp. W takiej sytuacji niezwłocznie skontaktuj się z serwisem (najlepiej Biuro Obsługi Klienta) i opowiedz im o całej sytuacji. Zależnie od serwisu powiedzą Ci, co dokładnie masz zrobić i prawdopodobnie poprowadzą Cię krok po kroku przez cały proces. Jak najszybciej zmień też hasła, jeżeli używasz ich do logowania się na stronach sklepów, z których przyszła paczka.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także