NewsyJeśli widzisz dziecko w nagrzanym aucie, nie trać ani chwili! Oto co robić

Jeśli widzisz dziecko w nagrzanym aucie, nie trać ani chwili! Oto co robić

Jak reagować na dziecko w rozgrzanym aucie? Fot. Freepik
Jak reagować na dziecko w rozgrzanym aucie? Fot. Freepik
04.07.2023 15:54, aktualizacja: 04.07.2023 17:49

Dziecko siedzące w rozgrzanym aucie jest narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, powinieneś jak najszybciej zareagować. Podpowiadamy, co robić.

Choć co roku służby ratunkowe przypominają, że nie można zostawiać dzieci oraz psów w rozgrzanym aucie, wciąż zdarzają się takie przypadki. Świadkowie, widzący malucha w zaparkowanym na słońcu samochodzie, zastanawiają się często, czy i jak powinni zareagować. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, o takich sytuacjach.

Dlaczego nie należy zostawiać dziecka w rozgrzanym aucie?

Auto bez włączonej klimatyzacji zostawione na słońcu błyskawicznie się nagrzewa. W ciągu kilku minut temperatura rośnie do nawet 60 stopni Celsjusza. Dla małego dziecka taka aura jest śmiertelnym zagrożeniem. Ciało malucha nagrzewa się znacznie szybciej niż w przypadku dorosłego. Po kilkunastu minutach spędzonych w rozgrzanym samochodzie dziecko przestaje normalnie funkcjonować. Mocno się poci, robi się czerwone na twarzy, jego skóra staje się sucha i gorąca, a oddech płytki. Dłuższe przebywanie w takich warunkach może skończyć się śmiercią. Tak było w Szczecinie, w czerwcu 2022 r., kiedy matka przez nieuwagę zostawiła 1,5 rocznego chłopca na cały dzień w samochodzie. Równie fatalne skutki może mieć pozostawienie w nagrzanym aucie psa.

Jak zareagować na dziecko w rozgrzanym aucie? Fot. Freepik
Jak zareagować na dziecko w rozgrzanym aucie? Fot. Freepik

Jak reagować, widząc dziecko w rozgrzanym aucie?

Jeśli widzisz dziecko lub zwierzę zamknięte w rozgrzanym aucie, powinieneś natychmiast zareagować. Nie obawiaj się problemów z prawem. To osoby odpowiedzialne za tę sytuację zostaną ukarane. Postępowanie w przypadku dziecka i psa wygląda bardzo podobnie.

  • W pierwszej kolejności zadzwoń pod numer 112 i wezwij policję oraz pogotowie.
  • Zacznij nawoływać dziecko, pukaj w szybę lub karoserię.
  • Jeśli maluch nie reaguje, spróbuj otworzyć drzwi lub bagażnik, w ostateczności wybij jedną z szyb.
  • Po otworzeniu auta natychmiast wyciągnij dziecko i zaprowadź w zacienione miejsce.
  • Sprawdź, czy uratowany maluch oddycha. Jeśli tak, postaraj się go schłodzić, np. luzując lub rozpinając ubrania. Następnie ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej.
  • Jeśli dziecko nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadź ją do czasu przybycia pogotowia. Kiedy się zmęczysz, poproś kogoś z przechodniów, by cię zmienił.

Jaka jest kara za zostawienie dziecka w rozgrzanym aucie?

Pozostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie może wiązać się z zarzutami z art. 160 Kodeksu karnego o narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo. W przypadku śmierci malucha opiekun może zostać oskarżony z art. 155 Kodeksu karnego o nieumyślne spowodowanie śmierci. W pierwszym przypadku maksymalna kara to 3 lata pozbawienia wolności, a w drugim - 5 lat. W sytuacji pozostawienia w aucie zwierzęcia, właścicielowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uzna, że czyn nosił znamiona szczególnego okrucieństwa, może podwyższyć karę do 3 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także