Newsy10 dziwnych zwyczajów Francuzów, które szokują Polaków. Co kraj to obyczaj...

10 dziwnych zwyczajów Francuzów, które szokują Polaków. Co kraj to obyczaj...

10 dziwnych zwyczajów Francuzów, które szokują Polaków. Co kraj to obyczaj...
Mateusz Zelek

30.01.2021 17:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Co kraj, to obyczaj" mówi stare porzekadło. I świetnie się sprawdza w przypadku Francji, gdzie wiele elementów może nas zaskoczyć!

#1 Zadbana jak Francuzka?

Twitter/monsutae
Twitter/monsutae

Wiele osób ma wyobrażenie francuskich kobiet pełnych wdzięku oraz elegancji. Obowiązkowo muszą być zadbane i pilnować każdego elementu swojego makijażu czy ubioru! W praktyce tak jednak nie jest. Odpryski i resztki lakieru na paznokciach to norma. Takie wpadki zaliczają nawet francuskie blogerki modowe!

#2 Buty w mieszkaniu

Twitter/MisterLongear
Twitter/MisterLongear

Francuzi nie mają nadwyżkowych kapci i nikt nie każe gościom zdejmować obuwia, gdy przychodzą do siebie w odwiedziny. Widok zdejmowanego obuwia przez gości po wejściu do domu jest dla Francuzów zaskoczeniem.

#3 Faceci witają się całusami

Twitter/mrjlrlvk
Twitter/mrjlrlvk

Francuzi przy powitaniu całują sobie policzki, nawet jeśli to faceci. Zwykle wykonuje się od 4 do 2 całusów. Jednakże Francuzi nigdy nie całują "powietrza" jak to nie raz zdarza się w Polsce. Jeśli ktoś zabiera się za pocałunek, to ma być on wykonany prawidłowo!

#4 Sierpień to miesiąc wakacyjny

Twitter/alpsinluxury
Twitter/alpsinluxury

U nas przyjmuje się, że wakacje trwają przez lipiec oraz sierpień. W przypadku Francuzów tylko ten drugi miesiąc jest brany pod uwagę. Wiele zakładów pracy wprost wymusza na pracownikach min. 2 tygodnie urlopu w sierpniu.  Nikomu we Francji nie przeszkadza, że w tym miesiącu biznes zwalnia. Francuzi pracują 35 godzin tygodniowo i przysługuje im rocznie 25 dni urlopu. Osoby, które pracują w korporacjach mogą liczyć na dodatkowe dni urlopowe.

#5 Wyjątkowa natura sera

Twitter/FrenchBoard
Twitter/FrenchBoard

Dla Francuzów podanie sera następuje po daniu głównym i stanowi przystawkę przed deserem. Naturalnie nie uznają sera na pieczywie, także kanapka z serem we Francji odpada. Podobno istnieją anegdotki o tym, że ser bywa przyczyną "konfliktów" w trakcie spotkań dyplomatycznych w ambasadach polsko-francuskich.

#6 Tanie wino oraz darmowe pieczywo i woda

Twitter/francesjkaron
Twitter/francesjkaron

To, że Francja stoi winem nie trzeba nikomu przypominać. Nic dziwnego, że kieliszek tego trunku w restauracji dostaniemy w cenie kilku euro. Butelka nienajgorszej jakości wina także nie jest wybitnie droga. Z kolei w miejscach serwujących dania kuchni Francuskiej dostaniemy koszyk pieczywa, który jest wliczony w cenę naszego jedzenia. Gdy go opróżnimy, możemy bez problemu poprosić o dokładkę. Podobnie jak karafkę wody. W upalne dni można także wejść do jakiekolwiek restauracji i poprosić o szklankę wody. Obsługa nie będzie żądać za to żadnej opłaty.

#7 Herbatka? Włącz mikrofalówkę

ABC Central Coast / facebook
ABC Central Coast / facebook

Franczui piją głównie kawę, herbata nie jest lubianym napojem. Dlatego czajniki praktycznie nie występują, co oznacza, że wodę zagotujemy... tylko w mikrofalówce.

#8 Francuzi lubią używane rzeczy

pinterest.com
pinterest.com

Rynek wtórny we Francji jest bardzo popularny i Francuzi nie lubią wyrzucać rzeczy. Nikomu nie przeszkadza chociażby zakup sofy na której siedział ktoś inny.

#9 We Francji nie pyta się kobiet o dzieci i męża

Pixabay
Pixabay

Ogromnym nietaktem (nawet ze strony rodziców!) jest pytanie wobec kobiety o męża lub dzieci. Ludzie we Francji żenią się nie raz w wieku 40 czy 50 lat i nie jest to zaskakujące dla nikogo.

Co jeszcze dopisałbyś do tej listy? :)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także