Alternatywy dla plastiku na grillowanie w ekologicznym duchu. Środowisko będzie Ci wdzięczne
Czy grillowanie może być ekologiczne? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko pożegnać się z nadmiarem plastiku.
19.05.2021 19:42
Grillowanie przyjazne dla środowiska
Zwykle pod spożywania grillowanych potraw używamy jednorazowych, plastikowych talerzyków i sztućców. Mają one tą zaletę, że nie trzeba ich myć i po skończonym posiłku zwyczajnie trafiają do kosz na śmieci. Jak wiadomo plastik nie jest ekologicznym surowcem. Dlatego warto zacząć żyć świadomie i zadbać o to, aby grillowanie było przyjazne środowisku.
Naczynia
Na rynku jest obecnych dość sporo naczyń wykonanych z ekologicznych materiałów. Znajdziesz wśród nich talerze zrobione z otrębów pszennych czy trzciny cukrowej. Dostępne są także miski powstałe z liści palmowych bądź papieru. W tych ekologicznych naczyniach możesz podawać dania zimne i gorące.
Sztućce
Dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych plastikowych sztućców, są widelce, noże i łyżki zrobione z drewna lub otrębów pszennych. Po skończonym posiłku wystarczy je zakopać w ziemi lub spalić. Są biodegradowalne i dość szybko ulegają rozkładowi.
Kubki
Napoje możesz zaserwować w kubkach papierowych. Alternatywą dla nich są naczynia wykonane z bioplastiku. To tworzywo sztuczne wytarzane z olei, ziaren oraz roślin (głównie kukurydza, pestki awokado, ryż, trzcina cukrowa). Są przezroczyste i prezentują się elegancko. Natomiast duże wrażenie zrobisz na gościach, jeśli kawę podasz w filiżankach zrobionych z kawowych fusów.
Słomki
Porzucone plastikowe słomki stanowią duże zagrożenie dla zwierząt. Zamień je na te, wyprodukowane z papieru lub bioplastiku. One też mogą być kolorowe. ;)
Węgiel drzewny
Zamień go na brykiet kokosowy. Jego produkcja nie wymaga wycinki drzew, gdyż wytwarzany jest z łupin orzecha kokosowego oraz tapioki (skrobia otrzymywana z manioku). Dodatkowo brykiet nie jest polewany żywicami i w związku z tym nie emituje dymu. Szybko osiąga wysoką temperaturę, a także utrzymuje ją dwa razy dłużej niż węgiel drzewny.
Podpałka
Możesz w prosty sposób wykonać ją samodzielnie. Do wytłoczki po jajkach wsyp trociny i zalej je woskiem. Kiedy zastygnie, potnij rozpałkę na porcje. Jedna odpowiada miejscu, gdzie mieściło się jedno jajko.
Używasz ekologicznych naczyń czy wolisz plastikowe talerze?