NewsyAlternatywy dla plastiku na grillowanie w ekologicznym duchu. Środowisko będzie Ci wdzięczne

Alternatywy dla plastiku na grillowanie w ekologicznym duchu. Środowisko będzie Ci wdzięczne

Alternatywy dla plastiku na grillowanie w ekologicznym duchu. Środowisko będzie Ci wdzięczne
19.05.2021 19:42

Czy grillowanie może być ekologiczne? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko pożegnać się z nadmiarem plastiku.

Grillowanie przyjazne dla środowiska

Zwykle pod spożywania grillowanych potraw używamy jednorazowych, plastikowych talerzyków i sztućców. Mają one tą zaletę, że nie trzeba ich myć i po skończonym posiłku zwyczajnie trafiają do kosz na śmieci. Jak wiadomo plastik nie jest ekologicznym surowcem. Dlatego warto zacząć żyć świadomie i zadbać o to, aby grillowanie było przyjazne środowisku.

Naczynia

Na rynku jest obecnych dość sporo naczyń wykonanych z ekologicznych materiałów. Znajdziesz wśród nich talerze zrobione z otrębów pszennych czy trzciny cukrowej. Dostępne są także miski powstałe z liści palmowych bądź papieru. W tych ekologicznych naczyniach możesz podawać dania zimne i gorące.

pinterest
pinterest

Sztućce

Dobrym zamiennikiem dla tradycyjnych plastikowych sztućców, są widelce, noże i łyżki zrobione z drewna lub otrębów pszennych. Po skończonym posiłku wystarczy je zakopać w ziemi lub spalić. Są biodegradowalne i dość szybko ulegają rozkładowi.

pinterest
pinterest

Kubki

Napoje możesz zaserwować w kubkach papierowych. Alternatywą dla nich są naczynia wykonane z bioplastiku. To tworzywo sztuczne wytarzane z olei, ziaren oraz roślin (głównie kukurydza, pestki awokado, ryż, trzcina cukrowa). Są przezroczyste i prezentują się elegancko. Natomiast duże wrażenie zrobisz na gościach, jeśli kawę podasz w filiżankach zrobionych z kawowych fusów.

pinterest
pinterest

Słomki

Porzucone plastikowe słomki stanowią duże zagrożenie dla zwierząt. Zamień je na te, wyprodukowane z papieru lub bioplastiku. One też mogą być kolorowe. ;)

pinterest
pinterest

Węgiel drzewny

Zamień go na brykiet kokosowy. Jego produkcja nie wymaga wycinki drzew, gdyż wytwarzany jest z łupin orzecha kokosowego oraz tapioki (skrobia otrzymywana z manioku). Dodatkowo brykiet nie jest polewany  żywicami i w związku z tym nie emituje dymu. Szybko osiąga wysoką temperaturę, a także utrzymuje ją dwa razy dłużej niż węgiel drzewny.

pinterest
pinterest

Podpałka

Możesz w prosty sposób wykonać ją samodzielnie. Do wytłoczki po jajkach wsyp trociny i zalej je woskiem. Kiedy zastygnie, potnij rozpałkę na porcje. Jedna odpowiada miejscu, gdzie mieściło się jedno jajko.

pinterest
pinterest

Używasz ekologicznych naczyń czy wolisz plastikowe talerze?

Dobrze zrobione poidło dla pszczół może pomóc i uratować niejednego z tych pożytecznych owadów

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także