PoradyEkologiczny nabłyszczacz do naczyń zrobisz w kilka chwil. Kosztuje naprawdę grosze

Ekologiczny nabłyszczacz do naczyń zrobisz w kilka chwil. Kosztuje naprawdę grosze

Cytryna do zmywarki Fot. Freepik / youtube
Cytryna do zmywarki Fot. Freepik / youtube

19.08.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób nie lubi zmywać naczyń i pragnie sobie jak najbardziej uprości tę czynność. Oczywiście z pomocą przychodzi tutaj zmywarka. Czy jednak wiesz, że cytryna włożona do zmywarki potrafi zdziałać prawdziwe cuda? Przekonaj się o tym sam.

Zwykle po zjedzeniu pomarańczy czy cytryn wyrzucamy skórki do kosza. Tymczasem można je jeszcze wykorzystać w ciekawy sposób. To prawdziwy owocowy recykling. ;)

Cytryna jako nabłyszczacz

Kiedy następnym razem cały sok z cytryny wyciśniesz do herbaty, to koniecznie zachowaj skórkę. Pokrój ją na mniejsze kawałki i włóż do zmywarki. Możesz też skórki z połówki cytryny w całości ponakłuwać na elementy zmywarki oddzielające talerze.

Najlepsze jednak dla niej miejsce to koszyk na sztućce. Zamiast skórki z cytryny idealnie nada się także skórka pomarańczowa. Kiedy umieścisz skórki po cytrynie w zmywarce, po prostu włącz ją jak zawsze na dowolny program. Za sprawą skórek, naczynia będą błyszczące, zdezynfekowane oraz wyjątkowo czyste. Dodatkowo zmywarka będzie przyjemniej pachnieć!

Po kilku zmywaniach skórki możesz wyrzucić. Jak znowu zużyjesz kolejną cytrynę w kuchni, zamiast wyrzucić ją do kosza na odpady bio, najpierw wykorzystaj ją w zmywarce. Różnicę w naczyniach umytych z dodatkiem cytryny zobaczysz gołym okiem.

Cytryna do zmywarki Fot. Youtube
Cytryna do zmywarki Fot. Youtube

Płyn do czyszczenia z pomarańczy

Skórki z pomarańczy możesz wykorzystać w domu na wiele sposobów. Jednym z nich jest samodzielne zrobienie ekologicznego płynu do sprzątania. Skórki z 2-3 pomarańczy umieść w słoiku. Następnie zalej je octem i odstaw w chłodne oraz ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź miksturę i rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1. Na koniec przelej ją do butelki ze spryskiwaczem. Domowy płyn do czyszczenia gotowy!

Czyszczenie mikrofalówki za pomocą cytryny

Cytryna idealnie nada się do czyszczenia kuchenek mikrofalowych oraz desek do krojenia.

Do miski wlej wodę i wrzuć do niej kilka cytrynowych skórek. Następnie całość umieść w mikrofalówce i podgrzewaj na maksymalnej mocy przez ok. 5 minut. Po tym czasie możesz przystąpić do czyszczenia kuchenki. Woda z cytryną rozmiękczy resztki żywności i pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia.

Cytryna do zmywarki, fot. Pinterest
Cytryna do zmywarki, fot. Pinterest

Cytryna to świetny środek dezynfekujący. Połówką owocu regularnie przecieraj wszystkie używane przez Ciebie deski do krojenia. Jeżeli deski są bardziej zabrudzone, to cytrynę możesz posypać solą. Po kilku minutach spłucz wodą sok oraz sól.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także