Domowy nawóz, który uratuje każdą roślinkę. Wystarczy go zmieszać z wodą i podlać

Domowy nawóz, który uratuje każdą roślinkę. Wystarczy go zmieszać z wodą i podlać

nawóz z musztardy fot. genialne.pl
nawóz z musztardy fot. genialne.pl
16.02.2023 16:17

Zrób nawóz z musztardy i zobacz jak Twoje rośliny doniczkowe zaczną szybciej się rozwijać. Warto samodzielnie wytwarzać nawozy, gdyż to rozwiązanie jest dużo tańsze.

Rośliny lubią nawozy. Dzięki temu dostają najważniejsze składniki odżywcze, które są im potrzebne do rozwoju. Jednak nawozy, które można kupić w sklepach potrafią być naprawdę drogie. Dlatego warto pokusić się o zrobienie swojego własnego specyfiku.

Jak przygotować nawóz z musztardy?

Najpierw do słoika włóż musztardę francuską. Następnie zalej ją wodą i odczekaj 10 dni. Po tym czasie przecedź całość przez gazę. Nawóz gotowy. Zawiera żelazo, wapń, cynk, fosfor, mangan. Podlewaj nim swoje rośliny doniczkowe raz w miesiącu. Zobaczysz, że ich wzrost znacznie przyspieszy. ;)

nawóz z musztardy, fot. Genialne
nawóz z musztardy, fot. Genialne

Jak uratować usychającą palmę arekę?

Obetnij usychające końcówki liści (kilka centymetrów nad zdrową tkanką). Później rozpocznij regularne zraszanie palmy. Musisz dostarczyć jej solidnej dawki wilgoci. Zraszaj liście wodą. Dodatkowo w pobliżu doniczki możesz ustawić nawilżacz powietrza. To bardzo pomoże w okresie zimowym.

Jak wyleczyć monsterę z choroby grzybowej?

Najważniejszą rzeczą jest przesadzenie rośliny do nowej ziemi i usunięcie zainfekowanych liści i korzeni. Domowym środkiem przeciwgrzybiczym są kapsułki czosnku, które można kupić w każdej aptece. Włóż kilka z nich do gleby. To naturalny antybiotyk.

Jak zrobić domowy nawóz dla draceny?

 Weź łyżkę żelatyny (zawiera pożądany przez rośliny azot) i rozpuść ją w szklance gorącej wody. Następnie tą miksturę rozcieńcz jeszcze trzema szklankami chłodnej wody. Tak przygotowanym nawozem podlewaj roślinę.

nawóz z musztardy, fot. Unsplash
nawóz z musztardy, fot. Unsplash

Jak wykonać nawóz idealny dla roślin kwitnących?

Najpierw zgromadź kilkanaście łupin orzechów włoskich. Ważne jest to, aby nie były spleśniałe czy zainfekowane chorobami. Następnie włóż je do garnka i wlej ok. 1,5-2 litry wody. Całość gotuj przez 20 minut. Po tym czasie odcedź łupiny. Twój nawóz jest prawie gotowy. Aby podlewać nim rośliny, należy go rozcieńczyć chłodną wodą. Weź jedną miarkę orzechowego nawozu na trzy miarki wody. Tak przygotowanym specyfikiem podlewaj rośliny doniczkowe, a także ogrodowe raz na dwa tygodnie. Skoncentrowany nawóz możesz przechowywać w lodówce przez miesiąc.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także