Emerytury księży. Jeden pobierał wyższe świadczenia, niż papież
Temat emerytury księży ciągle wywołuje wiele emocji. Okazuje się, że kler dostaje dwa razy wyższe świadczenia, niż przeciętny Polak. Po skończeniu 65. roku życia należy im się emerytura z ZUS, a 10 lat później wynagrodzenie z Funduszu Kościelnego. Są to kwoty rzędu 10 tysięcy miesięcznie!
24.10.2023 14:58
To jaką emeryturę dostaje ksiądz jest uwarunkowane składkami, które odprowadzał w trakcie swojej pracy. Jeśli całe życie był zatrudniony na najniższą krajową, to świadczenie nie będzie wysokie (ok. 1 tys. zł miesięcznie). Jednakże ZUS to nie jedyne źródło, z którego emerytowani księża mogą pobierać zasiłek. Po 75. roku życia każdemu z księży przysługuje dochód z Funduszu Kościelnego, a wtedy emerytury znacznie wzrastają.
Emerytury księży. Ile pieniędzy należy się za posługę Bogu?
Księża zatrudnieni w szkołach i na uczelniach dostają ok. 2,5 tys. emerytury, natomiast w późniejszym wieku to świadczenie wzrasta nawet dwukrotnie. Szczególnym przypadkiem jest arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który dostaje z Ministerstwa Obrony Narodowej 18 tys. zł! Dlaczego taka kwota przypadła akurat jemu? Głódź został skazany na kościelną banicję za krycie nadużyć seksualnych, lecz wcześniej obejmował stanowisko wojskowego kapelana. Mimo że ten urząd był zdecydowanie przerysowany, to wysoki stopień (Głódź był generałem) wpływa na pokaźną emeryturę. Co ciekawe, polski biskup dostaje wyższe świadczenia, niż otrzymywał były papież Benedykta XVI (oczywiście kiedy żył). Z Watykanu pobierał 2,5 tys. euro (ok. 12 tys. złotych), ale nie wiadomo jaka emerytura przysługiwała mu od państwa niemieckiego.
Głodowe emerytury w Polsce
Z biegiem lat rośnie liczba seniorów, którzy żyją za mniej niż wynosi emerytura minimalna, czyli 1588,44 zł brutto. Z najnowszego raportu można się dowiedzieć, że w 2022 r. ZUS wypłacił 365,3 tys. groszowych emerytur. Rok wcześniej było ich 30 tys. mniej. Wynika to z nieprzepracowania odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. U kobiet to 20 lat, u mężczyzn 25 lat aktywności zawodowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że groszowe emerytury pobierają głównie kobiety, lecz z biegiem lat rośnie odsetek mężczyzn, którzy również nie mogą liczyć na więcej niż minimalne świadczenie. Czy takie pieniądze pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, zakup leków i godne życie? Odpowiedz sobie sam.