PoradyEuropejski kryzys energetyczny nie ominie Polaków. Oto kalkulator, który pomoże oszczędzić

Europejski kryzys energetyczny nie ominie Polaków. Oto kalkulator, który pomoże oszczędzić

Europejski kryzys energetyczny nie ominie Polaków. Oto kalkulator, który pomoże oszczędzić
16.12.2022 16:32

Europejski kryzys energetyczny jest już faktem i właściwie naszą codziennością. Przekonaj się jak w okresie przedświątecznym zużywać mniej prądu.

Jak przed świętami i w czasie Bożego Narodzenia zużywać mniej prądu?

Oczywiście nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki, świecących lampek i pysznych dań. To oczywiście wymusza na nas zużywania sporej ilości prądu. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom, grudzień nie szarpnie Cię mocno po kieszeni. Wystarczy tylko mądrze podejść do wykonywania przedświątecznych obowiązków.

  • Robiąc pranie na święta nastawiaj pralkę tylko wtedy, kiedy jej bęben jest w całości zapełniony. Zdecyduj się też na pranie w niższych temperaturach (30-40 stopni Celsjusza). Nowoczesne detergenty poradzą sobie spokojnie z plamami.
  • Kiedy pieczesz smakołyki, to staraj się nie otwierać drzwiczek piekarnika, aby temperatura w jego wnętrzu nie ulegała zmniejszeniu. Dodatkowo możesz spokojnie wyłączyć urządzenie 5 lub 10 minut wcześniej, niż zaleca przepis. Piekarnik po odłączeniu od źródła prądu, utrzymuje jeszcze wysoką temperaturę przez jakiś czas.
Europejski kryzys energetyczny, fot. Unsplash
Europejski kryzys energetyczny, fot. Unsplash
  • Przystępując do prasowania zasłon, obrusów czy ubrań, staraj się to zrobić za jednym razem. Zgromadź wszystkie rzeczy i tylko raz nagrzej porządnie żelazko. Możesz je także wyłączyć na kilka minut przed końcem prasownia.
  • Pamiętaj, aby do lodówki nie wkładać gorących świątecznych potraw. Natomiast w lodówce możesz spokojnie rozmrażać produkty. Dzięki temu dodatkowo schłodzą one wnętrze Twojego urządzenia, a ono pobierze mniej energii.
  • Zmywarkę włączaj tylko wtedy, kiedy jest pełna. W miarę możliwości staraj się używać trybu ECO.
  • Choinkę udekoruj lampkami LED. One pobierają mniej prądu, niż te tradycyjne.
  • Podczas świąt zrób sobie przerwę od telewizora, konsoli i innej elektroniki. Wyjmij wtyczki od tych urządzeń z kontaktu, a czas poświęć na rozmowy, spacery i inne aktywności ze swoimi bliskimi.
Europejski kryzys energetyczny, fot. Unsplash
Europejski kryzys energetyczny, fot. Unsplash

Jakie urządzenie zużywa najwięcej prądu w Twoim domu?

Spółka E.ON Polska stworzyła niezwykle przydatny kalkulator on-line #SzkodaPrądu.Dzięki niemu możesz przekonać się jakie urządzenia pochłaniają w Twoim domu najwięcej prądu i co zrobić, aby obniżyć jego zużycie. Dodatkowo oszacujesz zużycie energii w całym swoim gospodarstwie domowym i będziesz wiedział ile prądu zużywa nawet szczoteczka elektryczna.;)

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także