Newsy8 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne

8 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne

8 zaskakujących rzeczy na temat Japonii. Dla turystów mogą wydawać się dziwne
Katarzyna
06.09.2021 07:40, aktualizacja: 06.09.2021 10:47

Wiele osób marzy aby wybrać się kiedyś w podróż do Japonii. Jeśli również należysz do tego grona, to z pewnością wiesz, że to państwo potrafi zaskoczyć nie jednego! Oczywiście, w każdym kraju znajdziesz coś niezwykłego, ale wciąż to właśnie Japonia jest jednym z najciekawszych (jeśli nie najciekawszym) miejscem na świecie!

W Japonii istnieje wiele zasad, ale najważniejszą jest to, aby nie zakłócać spokoju innych ludzi. To państwo szacunku i ogromnej kultury. Japonia może Cię zaskoczyć także innymi rzeczami, jeśli jesteś ciekawy jakimi, koniecznie czytaj dalej!

#1 Sklepy dobowe pomogą Ci niemal w każdej sytuacji

© fuegobycollins/Instagram
© fuegobycollins/Instagram

"Konbini" to małe sklepy czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu i możesz je znaleźć niemal na każdym rogu. Oprócz zakupów produktów spożywczych czy higienicznych, możesz zrobić tam kserokopię dokumentów, odebrać paczki, zapłacić rachunki, kupić bilety lotnicze lub wejściówki na koncert. Jedzenie, które kupisz, może zostać również od razu podgrzane na miejscu - do tego dostaniesz przyprawy oraz serwetki całkowicie za darmo!

#2 Kupując produkty nie zapomnij o podatku

Twitter/MLitiar
Twitter/MLitiar

Jeśli kupujesz coś w Japonii zawsze dokładnie sprawdzaj ceny! Niektóre metki mogą nie zawierać podatku, który w Japonii niedawno został podniesiony do 10%. Aby uniknąć nieporozumień przy płaceniu rachunku w restauracji zawsze zapytaj kasjera o cenę końcową. Z kolei jeśli wydałeś ponad 5000 jenów (bez podatku) to możesz ubiegać się o zwrot podatku. Poza tym w Japonii istnieje wiele sklepów wolnocłowych.

#3 Nie musisz wydawać kroci na podstawowe produkty, wystarczy że odwiedzisz sklepy gdzie kupisz rzeczy za 100 jenów

© worklifebalance_sine/Instagram
© worklifebalance_sine/Instagram

Oprócz Konbini istnieje inny, równie ciekawy rodzaj sklepu, w którym można znaleźć szeroką gamę towarów za jedyne 100 jenów (czyli nieco więcej niż 5 zł z podatkiem). W takim miejscu możesz kupić przekąski, detergenty, kosmetyki, zabawki, ubrania, buty, pamiątki i mnóstwo innych rzeczy! Co ważne, jakość tych rzeczy jest niesamowicie wysoka. Nic dziwnego, że te sklepy są bardzo popularne wśród zagranicznych studentów i turystów z ograniczonym budżetem.

#4 Hotele-kapsuły

Imgur
Imgur

Tradycyjne hotele w Japonii są bardzo drogie, a nocleg w hostelu w którym dzielisz pokój z nieznajomymi osobami, nie zawsze będzie Ci odpowiadał. Dlatego ciekawą alternatywą są hotele kapsułowe. Są one stosunkowo tanie, ale wciąż dostarczają wystarczającej prywatności. Dodatkowo wyglądają super-futurystycznie!

#5 Przygotuj się, że będziesz musiał ściągnąć swoje buty i zastąpić je innymi

© stories_of_elena_and_totoro/Instagram
© stories_of_elena_and_totoro/Instagram

Japończycy uważają, że przestrzeń znajdująca się poza ich domem jest bardzo brudna, dlatego wchodząc do czyjegoś mieszkania będziesz musiał ściągnąć buty. Być może dostaniesz buty zastępcze - w wielu tradycyjnych hotelach, świątyniach, domach kultury, szkołach i niektórych restauracjach mogą znaleźć się znaki informacyjne, dotyczące pozbycia się butów ze stóp. Dodatkowo w Japonii znajdują się specjalne kapcie, które należy założyć przed wejściem do toalety.

#6 W każdej dzielnicy znajduje się KOBAN czyli komisariat policji, który pomaga turystom

© kimbimski/Instagram
© kimbimski/Instagram

Ponad 100 lat temu w Tokio, a następnie w pozostałej części Japonii, utworzono system posterunków policji o nazwie KOBAN. Odpowiedzialność tych policjantów wykracza daleko poza utrzymywanie porządku. Policjanci pomagają także turystom, którzy zabłądzili, a także transportują pijanych do domów. Starają się także znaleźć i zwrócić zagubione rzeczy, ponieważ Japończycy nie mają w zwyczaju zabierać czegoś, co do nich nie należy. Dlatego wiele ludzi przynosi wszystko, co znajdzie na ulicy, do najbliższego KOBAN.

#7 Najważniejszą zasadą jest nie przeszkadzanie innym

© sarahnienkeschiffer/Instagram
© sarahnienkeschiffer/Instagram

W Japonii ludzie nie lubią sprawiać kłopotów i utrudniać życia innym. Od czasów starożytnych mieszkańcy Japonii żyli na małym terytorium, gdzie nie było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Być może to sprawia, że są przyzwyczajeni do życia w dużej grupie i przez to utrzymują porządek. Oczywiście oznacza to, że istnieje wiele zasad, którymi kieruje się większość ludzi. Na przykład, Japończycy nie mówią głośno przez telefon w miejscach publicznych, a w centrach handlowych widać znaki ostrzegające ludzi przed przesiadywaniem na fotelach przez zbyt długi czas.

8. W Japonii prawie nie ma śmietników

wikipedia
wikipedia

Śmieci często trzeba zabierać ze sobą, ponieważ śmietników prawie nie ma na ulicach. Czasami jedynie przy automatach z napojami można jakiś znaleźć, ale to nie jest reguła. Japonia w ogóle stara się ograniczać śmieci. Warto więc, idąc na zakupy, zaopatrzyć się w ekologiczne torby wielorazowego użytku :)

W Japonii należy myśleć nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych ludziach. Czy taka zasada sprawdziłaby się także w Polsce? Daj znać w komentarzu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także