Newsy8 faktów na temat samolotów, które otworzą Ci oczy w dziedzinie lotnictwa

8 faktów na temat samolotów, które otworzą Ci oczy w dziedzinie lotnictwa

8 faktów na temat samolotów, które otworzą Ci oczy w dziedzinie lotnictwa
Katarzyna

01.03.2020 09:40, aktual.: 01.03.2020 20:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego na pokład samolotu wchodzi się tylko lewą stroną? A może pomyślałeś kiedyś dlaczego końcówki skrzydeł maszyny są zakrzywione? Wiele rzeczy związanych z obsługą samolotów oraz z samym lataniem ma związek z bezpieczeństwem oraz komfortem pasażerów.

Oto 8 najpopularniejszych pytań na temat podróżowania samolotem!

#1 Dlaczego samoloty pasażerskie są białego koloru?

Obraz

Samoloty prawie zawsze są pomalowane na biało, a powodów tego koloru jest kilka:

- Ciepło i odbijanie światła. Jeśli maszyna jest pomalowana na biało, gromadzi znacznie mniej ciepła. Jest to wygodniejsze dla pasażerów i znacznie bardziej opłacalne dla linii lotniczych.

- Biała farba jest tańsza.

- Ten kolor zapobiega kolizjom z ptakami. Ptaki lepiej widzą odbicie słońca z białych powierzchni.

- Biała farba pomaga odkryć nawet małe pęknięcia i wgniecenia. Na białym łatwiej jest dostrzec pęknięcia i wszystkie wgniecenia.

#2 Dlaczego samoloty wyglądają tak przestrzonie?

freepik.com
freepik.com

Projektanci używają kilku sztuczek, aby wnętrze samolotów wyglądało na znacznie większe i przestronniejsze. Ściany maszyn mają określony kształt, który odpowiednio odbija światło, przez co wnętrze wydaje się większe. Dodatkowo oświetlenie między sufitem a miejscem na bagaż również optycznie powiększa pomieszczenie. Dzięki tym sztuczkom osobom z klaustrofobią jest łatwiej podróżować samolotem.

#3 Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie?

Nie wszystkie, ale na pewno większość samolotów ma wyjście dla pasażerów po lewej stronie. Dlaczego tak jest? Istnieją 3 teorie:

1) Po prawej stronie znajduje się miejsce rozładunku bagażu więc nie wejście dla pasażerów po prawej stronie byłoby niebezpieczne.

2) Niektórzy mówią, że to tradycja ze względu na to, że rampy statków znajdowały się po lewej stronie.

3) Kapitan samolotu siedzi po lewej stronie, dlatego też drzwi pasażerskie znajdują się po tej samej stronie, ponieważ kapitan ma możliwość lepszego zaparkowania maszyny.

#4 Dlaczego dzioby samolotów mają różne kształty?

Pewnie zauważyłeś że samoloty pasażerskie mają znacznie inne przody niż samoloty wojskowe. Im ostrzejszy jest "nos", tym szybszy jest samolot jednak dłuższy front samolotu sprawia, że piloci źle widzą pas startowy, dlatego maszyny które służą do transportu pasażerów mają zaokrąglone nosy.

Rosyjscy inżynierowie rozwiązali ten problem w latach 60. XX wieku. Wymyślili najszybszy samolot pasażerski, który był zaprojektowany w taki sposób, aby można było przekrzywić nos. Podczas startu i lądowania samolot przechylał swój czubek w dół.

#5 Dlaczego okna samolotów są okrągłe?

Początkiem lat 50. stworzono pierwszy na świecie komercyjny odrzutowy samolot pasażerski. Niestety rok po premierze roztrzaskał się na kawałki. W ciągu kilku miesięcy rozbiły się kolejne 2 maszyny. Inżynierowie przeprowadzili diagnozę każdej śruby pojazdów i znaleźli przyczynę, którą okazały się kwadratowe okna. Problem polega na tym, że ciśnienie narasta wokół narożników kwadratowych okien i zwiększa się tylko podczas lotu. Dlatego też okna w samolotach są zaokrąglone, a dzięki temu maszyny są bezpieczniejsze.

#6 Dlaczego samoloty mają zakrzywione skrzydła?

Podczas lotu ciśnienie jest niższe na górze skrzydła niż pod. Powietrze ma tendencję do przemieszczania się od wysokiego ciśnienia (poniżej skrzydła) do niskiego ciśnienia (nad skrzydłem) wokół jego końcówek. W przeszłości czubki skrzydeł były proste, ale przepływ powietrza powodował silne turbulencje. Postanowiono więc zagiąć końcówki skrzydeł w górę, aby zmniejszyć turbulencje, przedłużyć trwałość skrzydeł i zaoszczędzić paliwo podczas podróży.

#7 Dlaczego niektóre samoloty są w różnych kształtach?

Niektóre samoloty mają dziwne kształty z jednego prostego powodu - niestandardowy kształt trudniej zobaczyć na radarze czy sonarze. Co więcej, pozwala on na przewożenie większej ilości bagażu i zużywa mniej paliwa. Kształt samolotów wojskowych jest także często inspirowany ptakami, głownie tymi drapieżnymi.

#8 Dlaczego piloci nie mają brody?

Niektóre linie lotnicze nie pozwalają pilotom na noszenie brody. Powód jest prosty - zarost może powstrzymać maskę tlenową w odpowiedniej pozycji i ograniczyć przepływ powietrza. W sytuacjach awaryjnych piloci muszą być w stanie ratować ludzkie życie, dlatego też ich świadomość i stan zdrowia jest bardzo ważny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także