PoradyLajfhakiUważajcie na podrobiony znak CE. Niebezpieczne zabawki z Chin mogą znaleźć się w sklepach

Uważajcie na podrobiony znak CE. Niebezpieczne zabawki z Chin mogą znaleźć się w sklepach

Uważajcie na podrobiony znak CE. Niebezpieczne zabawki z Chin mogą znaleźć się w sklepach
Mika

10.12.2019 08:27, aktual.: 10.12.2019 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu z nas starannie przygląda się zabawce przed zakupem. Sprawdzamy czy wiek dziecka jest odpowiedni oraz czy znajdują się na niej symbole certyfikatów. Są one dla nas gwarantem jakości i bezpieczeństwa. Niestety na rynku istnieje fałszywy symbol, którego ciężko odróżnić od oryginalnego.

Oryginalny znak CE cieszy się naszym zaufaniem

Powszechnie znany certyfikat CE (od francuskiego Conformité Européenne) umieszczony na zabawkach oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest bezpieczny dla naszego dziecka, nie zawiera niebezpiecznych części oraz wykonany jest z nietoksycznych tworzyw. Zyskanie takiego certyfikatu wymaga badań i testów specjalistycznych wykonanych na zabawce.

Obraz

Jak rozpoznać fałszywy symbol?

Niestety niewielu z nas wie, że na rynku istnieje drugi, podobny symbol. Różni się on tylko niewielkim detalem oraz odstępem między literami.

Obraz

Jak widać na porównaniu, na znaku europejskim kreska literki "E" jest wyraźnie krótsza, a odstęp między literami większy.

Prawdziwe znaczenie chińskiego symbolu

W tym przypadku CE oznacza "China Export". Innymi słowy produkt został wyprodukowanych w Chinach i nigdy nie zdobył atestów europejskich. Nie daje nam on gwarancji bezpieczeństwa, ani jakości materiałów, z których jest wykonana zabawka.

Oto często spotykane wersje fałszywego znaku:

Obraz

Jak to się stało, że niebezpieczna zabawka trafiła do sklepu?

By produkt, w tym przypadku zabawka, mógł być sprzedawany na terenie Unii Europejskiej, musi spełniać odpowiednie wymogi. Niestety nie istnieje żadna instytucja odpowiedzialna za sprawdzanie oryginalności znaku. Tą lukę w prawie wykorzystali chińscy producenci zabawek.

Obraz

Co raz więcej zabawek w polskich sklepach posiada fałszywy symbol. Niestety, na nieświadomych rodziców jest zrzucony ciężar odpowiedzialności. Znak China Export to zagrożenie dla Twoich dzieci. Jeszcze dziś sprawdź symbole na zabawkach w Twoim domu.

Koniecznie podziel się tym artykułem z innymi rodzicami!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także